koronavirus v česku

Vojtěch přiznal, jak je to s respirátory. V nemocnicích jich chybí milion

Adam Vojtěch komentoval aktuální situaci ke koronaviru
Zdroj: TV Nova
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 14. 3. 2020
Téma:

Přestože nemocnice a záchranné zdravotnické služby v pátek dostaly od státu 51 tisíc respirátorů, zdravotnických pomůcek je stále akutní nedostatek. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v rozhovoru přiznal, že neví, kolik jich přesně chybí.

"Je velmi těžké říci, kolik chybí respirátorů. Poptávka je v rámci milionu respirátorů. Ve zdravotnictví chybí v řádech stovek tisíc, možná až milion respirátorů. V noci jsme rozvezli asi 50 tisíc pomůcek,“ řekl pro Radiožurnál ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

 

Stát závazně objednal 1,7 milionu respirátorů, které přijdou od středy do pátku. "Máme nastavená odběrová místa v krajích a příští týden by se měla situace stabilizovat. Máme dodavatele ze všech kontinentů, česká výroba bohužel nestačí,“ dodal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


Respirátory dodává armáda do 16 klíčových nemocnic a zdravotnických zařízení v České republice.

 

"Pro celý Moravskoslezský kraj včetně Fakultní nemocnice dodali 1200 respirátorů. Jeden vydrží šest až osm hodin. To nestačí ani na jeden den pro zdravotníky v první linii," napsala na twitter primářka popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava Zdenka Němečková Crkvenjaš. 

 

Na vyjádření primářky zareagoval také hejtman Moravskosleského kraje Ivo Vondrák. 

 

 

Neuspokojivou situaci ohledně dodávek ochranných pomůcek okomentoval na sociálních sítích také primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. "Mrzí mě, že vláda v médiích prezentuje, že zdravotnický materiál Praha dostala už včera. Ve skutečnosti je realita naprosto odlišná. Kromě padesáti respirátorů určených pražské Záchranné službě jsme nedostali vůbec nic," uvedl Hřib. 

 

Se zoufalým nedostatkem respirátorů a zdravotních pomůcek se potýkají jak nemocnice, tak lékaři. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz