Obrněný vlak

Vůdce KLDR dorazil do Ruska. Ve čtvrtek ho čeká jednání s Putinem

Téma:

Svým obrněným vlakem už dorazil do ruského Vladivostoku severokorejský vůdce Kim Čong-un. Diktátor se tam má ve čtvrtek setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle Kremlu bude hlavním tématem řešení jaderného odzbrojení na Korejském poloostrově.

Cílem summitu je podle mezinárodních expertů vyslat signál nejen Washingtonu a Soulu, ale do jisté míry také Pekingu. Putin s Kimem se setkají poprvé. Jednat se bude především o jaderném odzbrojování, zásadní výsledky se ale nečekají.

 

"Nemyslím si, že to bude o úspěchu, tady mluvíme spíš o procesu jednání. Pro Rusko je důležité se ujistit, že situace na Korejském poloostrově neskončí konfliktem nebo dalším zbrojením," tvrdí ředitel moskevského centra Carnegie Dmitri Trenin.

 

Kim se zřejmě snaží získat podporu pro hospodářský rozvoj KLDR. Summit totiž přichází v době opětovného napětí po nedávném testu severokorejských taktických zbraní.

 

 

Podle politologů by šéf Kremlu mohl severokorejského vůdce nasměrovat ke konstruktivnímu dialogu se Spojenými státy. Kim se v březnu s podruhé setkal s Donaldem Trumpem. Jednání o jaderném odzbrojení ale krachla.

TN.cz