Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Evropský průzum

Výsledky hlasování o změně času: Evropané jasně rozhodli!

Změna času
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Evropská komise zveřejnila výsledky hlasování, do kterého se zapojilo přes 4,6 milionů lidí. Evropané měli rozhodnout, zda chtějí ponechat, nebo zrušit střídání zimního a letního času. Drtivá většina hlasovala pro zrušení. Výsledky ale nejsou pro komisaře závazné.

Více než 80 procent respondentů se vyslovilo pro zrušení neustálých změn z letního na zimní čas a naopak. Do internetového průzkumu, který probíhal mezi 4. červencem a 16. srpnem se zapojilo přes 4,6 milionu lidí, píše portál Euractiv.

 

Evropská komise zatím oficiálně výsledky neoznámila, právě ve čtvrtek o nich ale měla jednat. Portál se proto odvolává na dobře informované zdroje. Mluvčí Komise ale zároveň zdůraznil, že nešlo o referendum, proto nejsou výsledky závazné.

 

Své slovo v rozhodovacím procesu bude mít také Evropský parlament. I přesto se předpokládá, že norma o střídání letního a zimního času bude zrušena. V takovém případě by si pak každý členský stát stanovil, zda ho chce zachovat, nebo ne.

 

 

Letní čas se začal používat za první světové války ve většině evropských zemích, poté i ve Spojených státech amerických, po válce byl ale zrušen. Znovu zaveden byl v rámci úsporných opatření za druhé světové války a po ní. Každoroční letní čas se pak ve většině zemí ustálil v 80. letech.

 

Pro Evropskou unii jsou nyní učeny jednotné termíny "posouvání hodinek". Letní čas se zavádí poslední březnový víkend a končí poslední říjnový víkend. Pokud by Unie střídání časů zrušila, mohli bychom naposledy hodinky posouvat 28. října.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

KONEC ručičkovým hodinám! Ve školách už nebudou. Neuhádnete proč!

ZKUSTE TO: Kdy máte největší šanci otěhotnět? Výzkum v Británii odhalil datum i přesnou hodinu

epa TN.cz