schválení dokumentu

Za těchto podmínek Rusko použije jaderné zbraně. Putin dekret podepsal

Vladimír Putin
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 2. 6. 2020
Téma:

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal v úterý dekret, ve kterém určil podmínky, za jakých bude země připravená použít jaderné zbraně. Dokument zaručuje ochranu svrchovanosti a územní celistvosti. Zároveň má také odradit potenciální nepřátele, kteří by chtěli zaútočit.

"Podmínkou pro nasazení jaderných zbraní bude získat spolehlivé informace o startu balistických raket, které budou útočit na území Ruska nebo jeho spojence,“ píše portál RBC.

 

Ruská federace je připravená využít jaderný arzenál také v případě, že jaderné nebo jiné zbraně hromadného ničení budou použity proti zemi nebo jejím spojencům.

 

 

Zároveň je stát použije, pokud nepřítel bude mít vliv na kriticky důležité státní, nebo vojenské objekty, jejichž vyřazení by znemožnilo odvetné kroky jaderných sil, a v případě agrese s konvenčními zbraněmi, které by ohrožovaly existenci státu.

 

Podle dokumentu pokládá Rusko jaderné zbraně zejména jako prostředek odstrašování, aby potenciální útočníci věděli, že jejich agrese nezůstane nepotrestaná.

 

Ruská agentura TASS zdůraznila, že mezi hlavní vojenská nebezpečí patří zejména rozmístění systémů, protiraketových štítů a nekontrolované šíření jaderných zbraní a jejich rozmístění ze strany států, které považují Ruskou federaci za potenciálního nepřítele.

TN.cz