Jednání kabinetu

Blatný chce lockdown od 25. prosince! Nebudou žádné výjimky

Brabec Martina
Martina Brabec, Petr Zelený
Aktualizováno 20:39
21.12. 2020 5:45
Téma:

Česko je už několik dní v protiepidemickém systému PES na hodnotě 76 bodů, což znamená pátý, nejvyšší stupeň rizika. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by mohl lockdown v Česku nastat již od pátku 25. prosince. Rozhodnutí padne ve středu 23. prosince.

Situace ohledně vývoje nemoci covid-19 se v České republice podle vlády nevyvíjí dobře.

 

"Pokračuje nárůst. Největší zátěž je v současnosti v Moravskoslezském kraji. Protože zatím trvá disproporce mezi nárůstem v nemocnicích a nárůstem počtu nově diagnostikovaných, navrhl jsem, aby definitivní rozhodnutí, zda dojde k přechodu do pátého stupně, padlo až ve středu. Přechod by měl proběhnout k 25. prosinci," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 

Ve stupni pět podle Blatného nebudou platit žádné výjimky. Ve stupni čtyři vláda například ponechala otevřené všechny obchody i služby. Nyní by se podle Blatného znovu zavedl zákaz vycházení, zavření obchodů, služeb i škol.

 

 

  

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že v sobotu večer by měly do Česka dorazit první dodávky vakcíny od firmy Pfizer. Půjde o 9750 dávek. Očkovat by se mohlo začít už v neděli.

 

 

Kromě aktuálního vývoje epidemie koronaviru se vláda zabývala i dalšími záležitostmi.

 

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) vyhlásila tzv. generální pardon. "To znamená, že u těch postižených profesí, které měly odložené daňové povinnosti do konce roku se odkládá splatnost do 16. srpna 2021," uvedl Schillerová. 

 

Celou tiskovou konferenci sledujte zde:

 

"Na vládě jsme prodloužili Antivirus A i B do konce února 2021. U „Áčka“ podnikům vyplatíme celé náklady na náhrady mezd a “Béčko“ bude přes zimu pomáhat těm, které koronavirus zasáhl nepřímo," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

 

Vláda podle ministryně také schválila, že pracovníci v sociálních službách, sociální pracovníci a další zaměstnanci v sociálních službách si platově polepší.  "O celých 10 %. O 10 % se zvýší platy také všem zdravotníkům," uvedla Maláčová.

 

Řešily se také přídavky na děti. "Valorizace přídavku na dítě o 26 % a nárok na přídavek až do výše 3,4násobku životního minima rodiny," informovala Maláčová o shodě na vládě.

 

 

Vládu čeká v úterý důležité hlasování - musí přesvědčit poslance, aby kývli na další prodloužení nouzového stavu v Česku. Ten totiž aktuálně platí pouze do 23. prosince včetně. Kabinet požaduje jeho prodloužení o dalších 30 dní, tedy do 22. ledna příštího roku.

 

Premiér v neděli mluvil i o očkování, které má začít už za několik dní:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz