Spor se Šarapatkou

Zeman lhal, potvrdil soud. Omluvit se za něj musí ministerstvo financí

Miloš Zeman při předávání státních vyznamenání
Zdroj: Kancelář prezidenta republiky
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 12. 2. 2020
Téma:

Stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poraci Zdeňku Šarapatkovi. Zeman prohlásil, že ho vyhodil pro neschopnost, Šarapatka ale odešel sám po vzájemné dohodě. Samotného prezidenta žalovat nelze, omluvit se tak má ministerstvo financí.

Městský soud v Praze potvrdil předchozí rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 a dal tak znovu za pravdu Šarapatkovi, který požadoval omluvu, finančního odškodnění se nedomáhal. Stát žaloval kvůli výroku, který Zeman pronesl v televizi Barrandov v listopadu 2017.

 

"Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě nebo Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost," uvedl Zeman. Šarapatka ale podle soudu podal vedoucímu Úřadu vlády výpověď, nakonec se na jeho odchodu dohodli.

 

Šarapatka se v říjnu 2000 rozhodl odejít z úřadu poté, co zjistil, že v okruhu Zemanových poradců vznikl plán na diskreditaci tehdejší ministryně financí Petry Buzkové (ČSSD). Podle svých slov začal mít pochybnosti o mravním kreditu Miloše Zemana, který byl v té době premiérem.

 

 

O rozsudku informoval na twitteru sám Šarapatka. "Pravda zvítězila. Obvodní i městský soud právě usvědčil prezidenta republiky ze lži. Česko není Polsko," napsal a poděkoval svým právníkům i veřejnosti za podporu.

 

Zeman se zatím k rozhodnutí soudu nevyjádřil, jeho mluvčí Jiří Ovčáček ale ano. "Stát se má omluvit člověku, který se soustavně nenávistně vyjadřuje o prezidentu republiky, hovoří o smrti a v nezřízené zlobě sype jednu urážku za druhou. Říká se tomu Pyrrhovo vítězství," uvedl Ovčáček na twitteru.

 

Samotného prezidenta žalovat nelze, proto se za Zemanova slova musí omluvit stát, konkrétně ministerstvo financí. "Logika české politiky: prezident je pravomocně odsouzen za lhaní a omluvit se musí ministerstvo financí jménem celého státu," komentoval senátor a bývalý kandidát na prezidenta Jiří Drahoš.

 

Verdikt Městského soudu je pravomocný, ministerstvo má omluvu zaslat do sedmi dnů od nabytí právní moci.

TN.cz