Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

jižní sousedé

Zeman odjel na návštěvu do Rakouska! Chválil hlavně krajany

Prezident Miloš Zeman je na třídenní návštěvě Rakouska. Po svém znovuzvolení už byl na Slovensku, v Polsku a v Německu a ze sousedních zemí tak zbývala právě návštěva jižních sousedů.

Letadlo s prezidentem Zemanem přistálo ve Vídni v úterý krátce před čtvrtou hodinou odpolední. Na palubě speciálu byla i zhruba třicetičlenná delegace včetně ministra dopravy Dana Ťoka a ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové.

 

Hned po přistání zamířil prezident na české velvyslanectví ve Vídni, kde ho přivítala velvyslankyně Ivana Červenková. Na ambasádě se pak prezidentský pár setkal s krajany. Ve svém úvodním slovu prezident zdůraznil jejich důležitost pro Česko. Zatímco prý politici přijíždějí a odjíždějí, krajané reprezentují Česko v cizině neustále. V Rakousku se přitom nachází jedna z největších českých komunit, která čítá na 40 tisíc lidí.

 

Prezident se pak rozpovídal i o svých plánech během třídenní návštěvy ve Vídni. Hodlá prý mluvit i s rakouským ministrem dopravy o kanálu Dunaj-Odra-Labe. Stavbu této vodní cesty dlouhodobě sám prosazuje.

 

 

Ve středu čeká prezidenta Miloše Zemana a jeho choť oficiální návštěva Hofburgu. V bývalé císařské rezidenci a nyní sídle prezidentů ho přivítá jeho protějšek Alexander Van der Bellen s manželkou. Společně s delegací obchodníků a ministrů se Miloš Zeman zúčastní i hospodářského fóra.

reg/Darja Stomatová TN.cz