Napjatá situace

Donald Trump chce po útoku Íránu zavést nové ekonomické sankce

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 21:42
8.1. 2020 17:15
Téma:

Americký prezident Donald Trump ve středu na tiskovém brífinku okomentoval neutuchající napětí mezi USA a Íránem. Vyjádřil se mimo jiné k útokům Íránu na dvě vojenské základny v Iráku. Jeho projev byl ale překvapivě smířlivý.

"Dokud budu prezidentem Spojených států, tak nedovolím, aby Írán měl jadernou zbraň," začal Trump, který Teheránu vzkázal, aby se vzdal svých jaderných ambicí.

 

Zopakoval, že při raketových útocích na vojenské základny v Iráku nezemřeli žádní Američané ani Iráčané a škody jsou minimální. "Vypadá to, že Írán se zklidňuje, což je dobrá zpráva pro celý svět," těší Trumpa.

 

Zdůraznil, že generál Sulejmání, který zemřel při útoku dronu, osnoval útoky proti vojákům i civilistům a podporoval občanské války v regionu. "Jeho ruce byly zmáčené krví," uvedl doslova americký prezident.

 

 

Chce zavést nové tvrdé ekonomické sankce vůči teheránskému režimu, které mají zůstat v platnosti do doby, dokud se Írán nezačne chovat jinak. Připomněl v té souvislosti únosy tankerů i sestřelení amerických dronů.

 

Zároveň chce Trump apelovat na své spojence z NATO, aby se na Blízkém východě více angažovali. "Naše rakety jsou rychlé, přesné a smrtící," pohrozil Trump zbraněmi. Zároveň ovšem smířlivě poznamenal, že to, že USA rakety mají, ještě neznamená, že je musejí použít.

 

"Chceme, aby Írán měl budoucnost, v níž bude prosperovat. Jsme připraveni vyjít vstříc těm, kteří touží po míru," uzavřel svůj projev Trump.

 

 

Při vojenském úderu ve středu na dvojici základen dopadlo přibližně 20 raket. Írán útok označil za facku Spojeným státům a mluví o totálním úspěchu. Podle vojenské koalice operující v Iráku se ale útoky obešly bez obětí na životech.

 

Napětí mezi USA a Íránem prudce vyletělo poté, co na letišti v Bagdádu před pár dny při úderu dronu zemřel generál Kásim Sulejmání, považovaný za mozek íránské armády.

 

Pusťte si reportáž o raketovém útoku na základny v Iráku:

 

 

Čeští vojáci a policisté v Íránu jsou v pořádku, podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Jak se útoky projevily v letecké dopravě ukazuje na vizualizaci Háta Sassmannová:

 

TN.cz