protiepidemická opatření

Zmatky kolem opatření. Během jediného dne se změnila hned třikrát

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 20:15
2.3. 2021 19:15
Téma:

Vyznat se ve všech opatřeních, která jsou aktuálně platná, je náročné. Obzvlášť, když se životnost některých z nich pohybuje v pouhých hodinách. V úterý se opatření změnila dokonce hned třikrát. Nejprve vláda povolila původně zrušené stravování v závodních jídelnách, poté zrušila nově prodlouženou karanténu a nakonec policisté umožnili lidem předkládat elektronická potvrzení, přestože je původně neakceptovali.

Vládní nařízení bývají často velmi chaotická a není snadné se v nich vyznat. Úterní události tomuto stavu příliš nepomohly, obrat v opatřeních totiž nastal hned třikrát. O půlnoci vstoupilo v platnost nařízení, které zakazovalo závodní stravování ve firmách.

 

Příliš dlouho ale neplatilo, krátce po poledni ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na svém twitteru oznámil, že vláda přijala nové usnesení, které opět povoluje stravování ve firemních jídelnách a kantýnách. Upravila se ale jeho pravidla. "Jeden strávník u stolu, u dlouhého stolu rozestupy dva metry nebo mechanické přepážky, které brání šíření kapének," vysvětlil.

 

 

Další obrat se týkal karantény. Od 1. března se u lidí žijících v jedné domácnosti v případech, kdy není možné pozitivního jedince izolovat, prodloužila na 21 dní. V úterý ale vláda oznámila, že se od středy délka zkracuje na 14 dní. Opatření tak v tomto případě vydrželo pouhé dva dny.

 

Třetí změna nastala u potvzení, které lidé musí předložit policii při namátkové kontrole, pokud jedou z jednoho okresu do jiného. Nejprve policie vyžadovala pouze papírové potvrzení, posléze ale oznámila, že je povolené i elektronické.

 

 

Důvod původního opatření byl podle policie především hygienický. "Předkládání dokumentu uloženého v mobilním telefonu je problematické z hlediska dodržení hygienických opatření. Listinná podoba umožní rychlejší provedení kontroly bez vzájemného kontaktu a snižuje riziko šíření nákazy," vysvětlila na twitteru.

 

 

Kvůli předkládání potvrzení se na sociálních sítích střetli i exposlanec Miroslav Kalousek (TOP 09) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Z pracovních důvodů musím překročit hranice okresu. Policie mě varuje, že musím mít písemný doklad, elektronický nestačí. Papír mi došel. Vláda zavřela papírnictví, takže si ho nemohu koupit. Co mám dělat," napsal Kalousek.

 

 

"Papír je lepší z hygienických důvodů, aby policistům rukama neprošly desítky mobilů nebo tabletů. Věř, že jim do smíchu není," odpověděl mu Hamáček. Za tvrzení, že je papír hygieničtější než mobilní telefon, to on i policie na twitteru schytali.

 

Podívejte se na vyjádření ministra Havlíčka ke znovuotevření závodních jídelen:

TN.cz