Jednání grémia

ČSSD nevidí důvod odejít z vlády. Jednání s opozicí Hamáček odmítl

Téma:

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání grémia uvedl, že nevidí důvod odejít z vlády. Sociální demokraté podle něj nešli do kabinetu, aby řešili problémy hnutí ANO, ale aby prosazovali program.

Grémium ČSSD jednalo v Poslanecké sněmovně od 13 hodin. Kromě EET a sociálních příspěvků řešilo nejužší vedení strany zejména situaci kolem premiéra Andreje Babiše, jeho možný střet zájmů a budoucnost ČSSD ve vládě a koalici s hnutím ANO.

 

Hamáček po schůzce vedení oznámil, že ČSSD nevidí důvod z vlády odejít. Zároveň se odmítl sejít se zástupci opozičních stran, kteří ve středu vyzvali k jednání kvůli hlasování o nedůvěře kabinetu, který plánují vyvolat. Mluvit chtěli i s poslanci SPD.

 

"My jsme tam (do vlády - pozn. red.) šli proto, abychom prosazovali náš volební program, a troufnu si říci, že se nám celá řada věcí podařila. Důvod, proč jsme šli do vlády, tady stále je, a pokud se nám bude dařit naše priority prosazovat, nevidíme důvod, abychom z vlády odcházeli," sdělil Hamáček.

 

 

Na grémiu podle něj návrh na odchod ČSSD z kabinetu vůbec nezazněl. Místopředseda strany Roman Onderka uvedl, že limity vládní spolupráce jsou jasně dány koaliční smlouvou a jsou dostatečně silné a jasné.

 

Lídři opozičních stran vyzvali ke společnému jednání poté, co do Česka dorazil návrh auditní zprávy Evropské komise o Babišově střetu zájmů. Podle konceptu premiér ve střetu zájmů je a Česku hrozí, že bude muset vracet dotace poskytnuté holdingu Agrofert.

epa TN.cz