Karel Gott

Bojovali stejně jako Gott! Lemieux vyhrál, Saunders měl smůlu

Bojovali stejně jako Gott! Lemieux vyhrál, Saunders měl smůlu
Saku Koivu - Karel Gott - Mario Lemieux | Zdroj: profimedia.cz

Fanoušci česká hudební ikony Karla Gotta se pomalu vzpamatovávají z šoku. Věčně dobře naladěný zpěvák sdělil světu, že trpí rakovinou. Léčbu Non-Hogdkinova lymfomu prodělalo už spousta známých osobností i slavných sportovců. A porvali se s ní se ctí.

V dnešní době už léčba rakoviny mízních uzlin pokročila a v mnoha případech se pacienti vyléčili. Nejznámější personou sportovního světa je jistě hokejista Mario Lemieux. Učitel Jaromíra Jágra vystoupil se šokujícím oznámením v lednu 1993. Byl nucen přerušit kariéru a nebylo jisté, zda onemocnění vůbec přežije.

Zdroj: Profimedia


Lemieuxovi tehdy paradoxně pomohl fakt, že měl velké problémy se zády. Lékaři při důkladné prohlídce objevili rakovinotvorné nádory v ranném stadiu a muž s číslem 66 se po úspěšné léčbě vrátil na led.

Související obsah

Po návratu pak odehrál co se produktivity týče svou nejlepší sezonu. V ročníku 1995-96 nasázel v 70 zápasech za Pittsburgh 69 gólů a přidal 92 asistencí. V play off pak měl bilanci 11+16. Nikdy nehrál lépe. Ne nadarmo byl převzal Bill Masterton Memorial Trophy za oddanost hokeji.

Zdroj: Profimedia


Podobný příběh prožil i Fin Saku Koivu, jehož diagnóza zastihla osm let po Lemieuxovi. Zdravotní potíže finského sympaťáka vyvrcholily před zahájením sezóny 2001/2002, Koivu podstoupil léčení a nadále dostával od fanoušků slavného Montrealu spoustu vzkazů.

Související obsah


Do dresu Canadiens se vrátil v době, kdy ještě neměl na hlavě vlasy, které mu kvůli chemoterapii vypadaly. Znovu dostal kapitánské "céčko" a v následujících sezonách hrál ten nejlepší hokej, jaký v NHL kdy předváděl. V sedmi sezonách po vyléčení nasbíral přes 50 kanadských bodů.

Zdroj: Profimedia


I Saku Koivu byl oceněn Bill Masterton Memorial Trophy za statečnost a přínos pro hokejové prostředí v době, kdy podstupoval léčbu rakoviny.


Zmínění sportovci jsou příkladem toho, že po úspěšné léčbě je možno se vrátit „zpět do života“, který se na chvíli opustili

Zdroj: profiboxing.cz/ facebook.com


K aktivní kariéře tenisty se po léčbě už nevrátil rodák z Wimbledonu Ross Hutchins. Jeden z nejlepších deblistů světa oznámil léčbu na konci roku 2012. O dva roky později zkusil odehrát pár zápasů, ale nakonec snahu vzdal. Hutchins se ale vrhl na dráhu sportovního funkcionáře a jeden rok byl ředitelem turnaje Aegon Championship v londýnském Queens Clubu. Nyní pracuje pro organizaci ATP jako viceprezident oddělení vztahů s hráči.

Související obsah


Ne všechny případy ale dopadají tak, jako to zvládli Saku Koivu nebo Mario Lemieux. Oběma bylo v době diagnostikování nemoci pouhých 28 let. A nebýt důkladných lékařských prohlídek, možná by se u nich na stádium nemoci přišlo později a mohly být větší komplikace.


Koneckonců jeden z posledních případů ze sportovního prostředí varuje, že Hodgkinova nemoc může být velmi zákeřná.

Související obsah


Basketbalový trenér Flip Saunders se tak moc chtěl vrátit do Minnesoty, a navázat na vzpomínky z let minulých, že se stal jedním z majitelů organizace Timberwolves a přesvědčil k návratu do klubu ikonického Kevina Garnetta. Vždyť právě Saunders přivedl slavného basketbalistu do NBA a věřil, že se znovu setkají a tým bude šlapat podle jeho představ


Jenže se ukázalo, že to bylo vlastně jedno z posledních přání populárního trenéra. Jen málokdo tušil, že ho ničí zhoubná nemoc. Poprvé spatřila světlo světa zpráva o jeho boji s rakovinou míšních uzlin v srpnu. V září pak Timberwolves oznámili, že Flip Saunders možná nestihne start sezony. O pár dnů později už vyšla zpráva o trenérově smrti. Šedesátiletého odborníka už nešlo zachránit, lékaři přišli na rozsáhlé nádory příliš pozdě...


Karel Gott sice není sportovec, ale jako úspěšný zpěvák se dlouhá léta drží ve výtečné kondici a i když překročil hranici 75 let, vypadá velmi vitálně. Teď ho čeká zřejmě jeden z nejtěžších soubojů života. Nejlepší český zpěvák stejně jako Lemieux nebo Koivu objevení nemoci vděčí paradoxu. Do nemocnice přijel s úplně jinými problémy. Nyní je v těch nejlepších rukou a všichni věří, že léčba skončí úspěšně. Snad se na problémy non-hodginova lymfomu přišlo včas.
 

ram, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události