Basketbal

Odešla ikona. K Bryantově úmrtí se vyjádřil i první Čech v NBA

Odešla ikona. K Bryantově úmrtí se vyjádřil i první Čech v NBA

Proti sobě v NBA odehráli tři zápasy. Na to si už ale Jiří Zídek nepamatuje. „Promiňte, jsem už basketbalový dinosaurus,“ omlouval se v rozhovoru pro televizi Nova. Přesto ale na tragicky zesnulého Kobe Bryanta zavzpomínal.

Když v roce 1996 mladičký Američan Bryant vstupoval do nejlepší basketbalové ligy, Zídek hrál za Charlotte Hornets. „Ti ho také na draftu vzali, ale jen pár minut po draftu byl vyměněn do Los Angeles Lakers, takže jsme si spolu nezahráli,“ vypráví první český hráč v NBA.

Bryant nakonec odehrál v NBA 20 sezon, během kterých pětkrát soutěž vyhrál a dvakrát byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem finále. Za celou dobu měl dvě čísla 8 a 24 a obě visí pod stropem Lakers.

Smrt Kobeho Bryanta zasáhla celé Spojené státy americké:


 

„Společně se Shaquillem O´Neillem vládli NBA. Zasloužili se o to, aby se tradiční basketbalová značka opět vrátila na výsluní. Společně se podíleli na čtyřech titulech,“ vzpomíná Zídek.

„Byl výjimečný tím, co dokázal na hřišti a jaký to byl basketbalista. Tím, čím Kobe Bryant zaujal své fanoušky, byla hlavně zarputilost, perfekcionalismus a vůle. Pro vítězství udělal úplně vše. Odešel člověk na vrcholu sil, od kterého jsme ještě mohli spoustu čekat,“ dodal bývalý český basketbalista.

Související obsah

Zídek si moc dobře uvědomuje, že v pondělí celá NBA truchlí, ale v úterý se už pokračuje nanovo. „Je to odchod ikony. NBA je ale byznys a půjde dál.“

Související obsah

„Každý na něj vzpomíná asi jako na jednoho z nejlepších hráčů basketbalové historie. Já osobně, jako otec čtyř dětí, se ale nemůžu zbavit myšlenek na jeho rodinu a na jeho tři další dcery a na tu tragédii, kterou nyní prožívají,“ uzavřel Zídek.
 

Související obsah

vat, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události