Sport

Hráči esportu a stres? Podle vědců je stejný jako u olympioniků

Hráči esportu a stres? Podle vědců je stejný jako u olympioniků
Zdroj: instagram.com/eslgaming

Během svých zápasů sice nepředvádí vrcholné fyzické výkony, psychické vytížení je však i u nich maximální. Američtí vědci nyní potvrdili, že je u profesionálních hráčů esportu míra stresu stejná jako u olympijských atletů.

Ač nějak extrémně fyzicky náročné hraní videoher není, psychiku prověří naplno. Američtí vědci nyní testovali skupinu sedmi elitních hráčů populární střílečky Counter-Strike: Global Offensive a sledovali u nich právě míru nervového vypětí. Nyní potvrdili, že před důležitými zápasy zažívají stejný stres, jaký mají například atleti na olympijských hrách.
 

Profesionální hráči sice musí být i fyzicky dobře připravení, větší důraz se klade právě na psychiku. Musí se naplno soustředit i dlouhé hodiny, myslet strategicky a udržet chladnou hlavu i tehdy, kdy se nedaří. Právě psychická stránka na vrcholné scéně dělí ty průměrné od těch nejlepších. Můžete hrát sebelíp, ale pokud podlehnete stresu a začnete panikařit, jsou vám jakkoliv vytříbené schopnosti takřka k ničemu.

Související obsah

Hráči kromě stresu zažívají celou řadu psychologických tlaků. Od strachu z porážky přes úzkost ze špatného výkonu až po napětí. Není proto divu, že se čím dál víc profesionálních týmů snaží s psychikou svých hráčů pracovat.

Související obsah

Ač to ještě není nijak rozšířené, našlo se již pár týmů, které se rozhodly spolupracovat s mentálními kouči či rovnou s psychology. Volí tak stejnou cestu jako velká část sportovního prostředí, kde je využití těchto odborníků již zcela na denním pořádku.
 

Historicky prvním týmem, který vsadil na spolupráci se sportovním psychologem, byl Astralis. Tomu jeho služby pomohly tolik, že pak hráči několik let váleli mezi těmi nejlepšími

maj, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Sport

Důležité Události