Fotbal

Pět střídání v lize: Kdo je umí nejlépe využít a kolik dali náhradníci gólů?

Pět střídání v lize: Kdo je umí nejlépe využít a kolik dali náhradníci gólů?
Zdroj: Profimedia

Po koronavirových prázdninách se nejvyšší česká fotbalová liga rozeběhla ostrým tempem. A také s novým pravidlem, trenéři mohou využívat až 5 střídání v zápase. Kdo této novinky zatím nejvíc využívá a komu zapojení hráčů z lavičky nejvíc svědčí? Zde je velký rozbor.

Kdo nejvíc využívá 5 povolených střídání, kdo naopak ne, a kdo střídání používá i jako taktický prvek na poslední minuty? To jsou otázky, na které dává odpověď statistika, kterou zpracoval po prvních třech kolech Nova Sport.


Také je možno vyčíst, ve kterém týmu dostali náhradníci nejvíce prostoru a třeba která střídačka dává nejvíc gólů.

Počty střídání:
15 – Karviná, Bohemians
14 – Zlín , Příbram
13 – Teplice, Slavia, Opava, Sparta, Slovácko
12 – Mladá Boleslav, Olomouc, Plzeň, Ostrava, Jablonec
10 – České Budějovice, Liberec

Zdroj: Profimedia

Největší nadšení pro nový prvek mají zřejmě Luděk Klusáček z Bohemians a Juraj Jarábek z Karviné. Zatímco „klokani“ si společně se zapojením téměř celé střídačky do hry užívají zatím i vítěznou šňůru, Karviná navzdory změnám v sestavě zatím po restartu získala jediný bod. Naopak David Horejš z Českých Budějovic a Pavel Hoftych z Liberce mají rádi staré pořádky a více než tří střídání využili pouze jedinkrát.


Související obsah

Počty odehraných minut střídajících hráčů:
457 – Karviná
419 – Zlín
396 – Bohemians
379 – Teplice
344 – Mladá Boleslav
338 – Olomouc
330 – Příbram
329 – České Budějovice
318 – Slavia
309 – Opava
288 – Plzeň
287 – Sparta
275 – Ostrava
260 – Liberec
253 – Slovácko
237 – Jablonec

Zdroj: Profimedia

Je zřejmé, že Juraj Jarábek z Karviné se nebojí sáhnout do sestavy a střídání v jeho podání přichází i dřív, než jen v poslední půlhodině zápasu. I když je pravdou, že k vysokému číslu přispělo i zranění Vojtěcha Smrže v posledním utkání, díky kterému odehrál jeho náhradník 73 minut. Podobně jsou na tom ve Zlíně, kde hned třikrát sáhli ke střídání hráčů o poločasové přestávce. Naopak Petr Rada v Jablonci je stará škola a věří těm, které postavil do základu. Pokud střídá, tak až na výjimky v posledních 20 minutách.

Související obsah

Taktická střídání:
3 – Slovácko
2 – Slavia, Sparta
1 – Karviná, Bohemians, Zlín, Teplice, Opava, Mladá Boleslav, Olomouc, Ostrava, Liberec
0 – Příbram, Plzeň, Jablonec, Budějovice

Zdroj: Profimedia

Navzdory tomu, že je možnost pošetřit střídání do posledních minut, trenéři tuto možnost téměř nevyužívají. Případů, kdy hráč naskočí na hřiště na 5 a méně minut, je opravdu minimum. Největším taktikem je v tomto ohledu Martin Svědík ze Slovácka, který využil střídání na samém konci zápasu třikrát. Naopak Pavel Horváth z Příbrami, Adrian Guľa z Plzně, Petr Rada z Jablonce a David Horejš z Českých Budějovic tenhle prvek zatím nepotřebovali.

Související obsah

Góloví náhradníci:
3 – Plzeň
2 – Slavia, Sparta
1 – Bohemians, Zlín, Mladá Boleslav, Liberec, České Budějovice
0 – Karviná, Příbram, Slovácko, Teplice, Opava, Olomouc, Ostrava, Jablonec

Zdroj: Profimedia

Jsou to čísla, která možná vystihují to, jak silnou lavičku týmy mají. Adrian Guľa z Plzně poslal na hřiště v součtu zatím 12 náhradníků a každé čtvrté střídání znamenalo gól. Naopak u poloviny týmů ligového peletonu zatím hráči ze střídačky góly nedali. Zatím padlo pouze 12 gólů díky náhradníkům, ač šlo na hřiště už 203 střídajících hráčů. To dělá pouhých 6 procent úspěšnosti.

Související obsah


Dá se očekávat, že s přibývajícím programem a náročností „anglických“ týdnů, kdy týmy hrají dva zápasy týdně, bude střídání stále častějším prvkem. V prvním kole po pauze sáhli trenéři k 62 změnám v průběhu zápasu. Druhé a třetí kolo přineslo 72 a 69 střídání. A také se zvětšuje čas, který náhradníci na hřišti strávili: 1576 minut ve 25. kole, 1845 minut ve 26. kole a 1798 minut ve 27. kole. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události