Draft by byl už o víkendu: Bez play-off je na vodě, jak si vedou Češi?

Draft by byl už o víkendu: Bez play-off je na vodě, jak si vedou Češi?
Jan Myšák na MS juniorů v Ostravě Zdroj: Profimedia

Je nadmíru jasné, že letošní draft bude jiný. Už jen tím, že se bude konat ve chvíli, kdy za mořem běžně začíná sezóna. Expert TSN Bob McKenzie přišel s finálním odhadem. Podle předpokladů je nejvýše postaveným Čechem Jan Myšák a jedničkou Alexis Laferniere.

Skauti v nejlepší hokejové soutěži světa zažívají nelehké období, s nímž se musí vypořádat bez jakéhokoliv obrazce z historie. Hokejové soutěže byly zrušeny, jediná NHL chce sezónu dohrát.

Dlouhá pauza ovlivňuje i tradičně velmi ostře sledovaný výběr mladíků, který se měl původně konat už v pátek 26. června. Na svůj slavný moment si budou muset talenti počkat až do podzimu. Místo toho proběhne pouze loterie, v níž se rozhodne o pořadí výběru prvních tří talentů.

Související obsah

 

Jenže ani ta nebude konečná. Další celky se přidají po speciálním předkole play-off, takže druhé kolo lotynky proběhne v srpnu. Samotný draft se bude konat buď na konci října, anebo na začátku listopadu.

Další bezprecedentní novinkou pro skauty a vedení týmů NHL je fakt, že hráči přišli o play-off kanadských juniorek, evropských lig, šampionát osmnáctek a tradiční NHL Scouting Combine.

"Hokej, jaký se hraje v play-off, je nejlepší pro to, aby kluci ještě více posílili status špičkového hráče. Na druhou stranu je to také nejlepší hokej k tomu, aby odhalil slabosti, které byste v základní části neviděli," řekl jeden ze skautů oslovených stanicí TSN.

Související obsah

"Je to také čas, kdy mladí hráči, kteří jsou v hodnocení níže, můžou parádně zářit a udělat velký krok nahoru pořadím," říká dál. V případě některých hráčů se tak jedná o promarněnou šanci.

I když možná právě díky tomu se někdo z nejnižších kol výběru stane v budoucnu hvězdou. Musí však dostat šanci v pravý čas.

Zdroj: Profimedia

Aktuální pořadí ještě nemusí být v preferencí skautů konečné. Sezóna NHL má začít až v prosinci a vzhledem k tomu, že ostatní ligy skončily již v březnu, dá se čekat, že tam, kde to pandemie dovolí, se rozjedou v obvyklém termínu.

Skauti tak zřejmě dostanou ještě jednu šanci – vidět své "ovečky" na startu pokoronavirové sezóny. V prosinci pak začnou na úkor draftu velká škatulata.

Související obsah

I karanténa přinesla pozitivum a to ve využití nových technologií. Díky internetovým rozhovorům se skautům povedlo hovořit s větším počtem hráčů, což má velký potenciál i do budoucna. Zároveň mohli detailněji zkoumat videorozbory.

"Určitě tak nebudeme nahrazovat klasická osobní setkání s hráči v kabině, ale je to způsob, jak je vhodně doplnit. Naučili jsme se spoustu věcí, které můžeme dělat do budoucna," řekl TSN jiný ze skautů.

Související obsah

McKenzie sestavil i žebříček. Na jeho vrcholu je podle očekávání kanadská hvězda Alexis Laferniére. Hned pod ním je další německý klenot Tim Stützle a Kanaďan Quinton Byfield.

 

Z Čechů je nejvýš litvínovský odchovanec Jan Myšák, do nejlepší stovky se vešel i brankář extraligových Karolvých Varů Jan Bednář na 71. pozici, o tři místa pod ním je Jaromír Pytlík.

Související obsah

Pro našince je zajímavé i jméno na dvacáté pozici. Lukas Reichel z berlínského Eisbärenu, který je synem bratra Roberta Reichela Martina, který po odchodu za hranice reprezentoval Německo.

Zdroj: Profimedia

Stejně jako na mezinárodní scéně, kdy proti sobě na MS nastupovali bratři Reichelové v jiném národním dresu, se i v NHL mohou proti sobě postavit bratranci stejného příjmení, ale jiného občanství.

Nedávno totiž podepsal smlouvu v NHL i syn olympijského šampiona z Nagana Kristian.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu NHL

Důležité Události

Krátká zpráva

Třinec je v čele extraligy, Sparta padla v nájezdech

Hokejisté Třince dokázali v rámci 8. kola Tipsport extraligy porazit Vítkovice 4:1 a dostali se do čela tabulky. Druhé jsou jen o skóre Pardubice, které zvládly ve středečním zápase porazit Spartu v samostatných nájezdech 2:1.