Esport

Profi hráč Carzzy: Chybí mi publikum, v Česku chybí peníze

Profi hráč Carzzy: Chybí mi publikum, v Česku chybí peníze
Zdroj: Riot Games

Matyáš „Carzzy“ Orság je teprve osmnáctiletý hráč oblíbené kompetitivní hry League of Legends. Hraje v týmu s dalším českým profesionálním gamerem, a to dvacetiletým Markem „Humanoidem“ Brázdou.

Společně hrají za tým MAD Lions v evropské souteži LEC, kde se jim v polovině letní sezóny daří hájit dělené první místo tabulky. Zápasy každý týden sledují statisíce diváků a proto se dá Carzzy považovat za novodobou celebritu. Jaký má vztah s fanoušky, jaké byly jeho začátky a jaká úskalí skýtá kariéra profesionálního hráče? 

Jak ses vlastně dostal k profesionálnímu hraní? Vzpomeneš si na své první týmy?

Bylo to náhodné, neměl jsem vůbec v úmyslu hrát profesionálně ještě dlouho potom, co jsem samotné League of Legends zapnul. Hrál jsem turnaje s kamarády a vždy jsem z mého týmu vyčníval. Díky tomu, že jsme hráli poměrně často, si mě potom všiml můj první tým Ninety9. Tam jsme se už s klukama docela snažili zlepšovat a chtěli jsme se prosadit na české scéně.

 

Související obsah

 

Co obnáší kariéra profesionálního hráče? Jaké jsou tvé povinnosti a co vidíš jako ty hlavní nevýhody? 

 
Musíte hodně dbát na svůj zdravotní stav a nesmíte jenom sedět u počítače a nic nedělat, jinak vám vaše kariéra moc dlouho nevydrží. Záleží na vaší fyzické a hlavně psychické kondici. Nyní chodíme se spoluhráči pravidelně do posilovny a každý den jezdíme do práce na kole. Největší nevýhoda je, že nemáte žádný čas pro sebe a že většinou žijete mimo svůj domov. Pokud máte přítelkyni nebo kamarády, tak těm se věnovat skoro nemůžete, pokud nebydlí přímo s vámi.
 

 

 

Esport často překvapuje svými obřími statistikami sledovanosti. Jaký máš vztah s fanoušky? 

Snažím se vybudovat si dobrou pověst mezi fanoušky a chci, aby věděli, že mi na každém jednom z nich záleží. Komunikuji s nimi většinou každý den a snažím se odepisovat na všechny zprávy. Baví mě jim odpovídat, protože je to pro mě znamení, že dělám dobrou práci a jsem moc vděčný za to, jaké množství podpory dostávám. Přál bych si, aby to mohl zažít každý na světě, protože je to vážně moc pěkný pocit.

Esport tým netvoří jen samotní hráči. S kým konkrétně spolupracujete vy v MAD Lions? 

Máme tři trenéry, kteří nám pomáhají ohledně hry a řeší s námi, co děláme špatně. Dále máme takového univerzálního trenéra, který s námi medituje, radí nám v posilovně, a je to také chiropraktik a psycholog. Dále máme manažera, který se o nás stará. Vždy když něco potřebujeme, tak to všechno zařídí a je s námi prakticky neustále. Ještě máme kuchaře, který nám každý den vaří oběd a večeři, většinou dbá nato, abychom měli kvalitní jídlo získali z něj potřebné živiny.

 

Související obsah

 

V poměrně mladém věku ses dostal do ligy, o které většina hráčů může jen snít. Jsou vůbec nějaké další cíle? 
 
Můj cíl je stát se nejlepším hráčem na mé pozici v Evropě a také se dostat na mistrovství světa, kde následně dosáhnout dobrých výsledků. Velkým snem, který ale jen málokdo dokáže, je celý šampionát vyhrát.
 
Jak je na tom Česko a Slovensko? Co je potřeba, aby se naše týmy vyrovnaly těm nejlepším v Evropě? 
 
Česko a Slovensko jsou na tom bohužel velice bídně. Nejsou zde v esportu sponzoři, takže v tom nejsou žádné peníze, a proto motivace hráčů není tak vysoká. Podle mě potřebujeme investory, kteří uvidí v esportu stejný potenciál, jako v jiných evropských zemích.
 
 
 
 
 
Kvůli COVID-19 musíte hrát z domova. Jak moc tě ovlivňuje současná situace?
 
Je to vcelku na nic, chybí mi publikum a taky atmosféra ve studiu. Pocit z výhry pak není tak dobrý, jako když vyhrajete před živým davem, který křičí vaše jméno. Mě osobně covid-19 situace moc neovlivňuje, protože tlak v týmu zvládáme dobře.
TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události