Basketbal

Sportovní návraty 3: Slavný basketbalista i baseballista Jordan

Sportovní návraty 3: Slavný basketbalista i baseballista Jordan
Zdroj: Profimedia

Asi není nikoho na světě, kdo by neznal jméno fenomenálního basketbalisty Michaela Jordana. Slavný basketbalista, který vyhrál v basketbalu prakticky vše, co šlo. Ale nebyl jen hráčem pod vysokou sítí. Byl velkým bouřlivákem, profesionálem s ne příliš snadným osudem, a také baseballistou.

Jordan se narodil 17. února 1963 v Brooklynu. Krátce poté se jeho rodina přestěhovala do Severní Karolíny, kde započala skvostná Jordanova kariéra. Nastoupil na střední školu Emsley A. Laney, kde mimo basketbal hrál ještě baseball, který celý život miloval, a americký fotbal.


Zlom přišel roku 1981, kdy nastoupil na University of North Carolina at Chapel Hill, kde získal sportovní stipendium a začal se projevovat jeho obrovský sportovní talent. Hned v první sezóně byl vyhlášen nováčkem roku Východní konference a se svým týmem získal titul v NCAA.


Na univerzitě odehrál ještě dva roky, kdy měl průměr přes 20 bodů na zápas. V roce 1983 vyhrál Naismithův pohár pro nejlepšího hráče a o rok později i Woodenův pohár.

Související obsah


Poté přišel další kariérní zlom. Draft roku 1984, kdy byl vybrán jako třetí hráč celkově týmem Chicago Bulls. V tu chvíli univerzitu opustil. Pře svůj mladý věk a málo zkušeností byl už v roce 1984 členem vítězného týmu na letních olympijských hrách v Los Angeles.


Hned ve své první profesionální sezoně v NBA byl fanoušky zvolen do all-star týmu a dostal se na titulní stránku renomovaného časopisu Sports Illustrated. Mezi dlouholetými hráči zámořské soutěže to ale spustilo vlnu nevole, jelikož Jordan nebyl hlavním tahounem týmu a navíc jeho tým vypadl v prvním kole play-off.


Ve druhé sezoně v Chicagu ale přišel zádrhel. Jordan si zlomil nohu a odehrál pouze 18 zápasů. To využil k dostudování univerzity. V sezóně 86-87 jako druhý hráč v historii překonal hranici 3000 bodů za jeden rok! K tomu navíc svůj klub dovedl v letech 1991, 1992 a 1993 ke třem titulům v NBA. Do toho byl třikrát vyhlášen nejlepším hráčem play-off NBA a dvakrát nejlepším hráčem celé soutěže.

Související obsah


V roce 1992 byl navíc Jordan členem legendárního Dream teamu na olympijských hrách v Barceloně, kdy Američané deklasovali všechny soupeře a dokráčeli pro zlaté medaile.
Roku 1993 byl Air Jordan obviněn z gamblerství a to mělo vliv na jeho další kariéru. Navíc byl násilně zabit jeho otec, z čehož se Jordan nemohl dostat, a proto ukončil kariéru. Nikdo tuto událost nečekal a celé město ji obrečelo.


Fenomenální Američan po ukončení basketbalové kariéry podepsal smlouvu s baseballovým týmem Chicago White Sox. Do týmu MLB se ale nikdy nedostal a nastupoval pouze za týmy Birmingham Barons a Scottsdale Scorpions. Jeho zápasy, i když se mu příliš nedařilo, budily obrovskou mediální a diváckou pozornost.


V březnu 1995 se Jordan rozhodl vrátit zpátky do Bulls. Všemu nasvědčovaly už tréninky, kterých se účastnil, ale definitivní ano řekl právě v březnu. Tehdy pronesl svoje legendární: "Jsem zpět!“. V ročníku 1995-1996 stanovilo Chicago nový rekord v počtu vítězných zápasů. Zvítězilo v 72 zápasech základní části a pouze desetkrát odešlo poraženo. Tým znovu vyhrál celou NBA a Jordan byl vyhlášen počtvrté nejlepším hráčem finálových bojů, čímž překonal Magica Johnsona. Další rok se situace opakovala.

Zdroj: Profimedia


Svůj poslední šestý titul získal s Bulls v sezoně 1997-1998. V tu dobu mu bylo už 35 let! On sám získal opět trofej pro nejlepšího hráče play-off. V roce 1999 přišlo jeho druhé přerušení kariéry. V tu chvíli řekl: „Na 99 procent už se k basketbalu nevrátím.“ O rok později se ale k překvapení všech vrátil jako spolumajitel týmu Washingtonu Wizards.

V roce 2001 se dokonce vrátil jako aktivní hráč, ale po 60 zápasech to vzdal kvůli zranění kolene. Poslední ročník tak přišel v roce 2003, kdy opět nastoupil na Washington, což byl jeho čtrnáctý ročník v nejlepší basketbalové lize světa. Poté přišel jeho definitivní konec kariéry.


Momentálně je Jordan majitelem týmu Charlotte Hornets. Jeho legendární číslo 23 bylo z týmů Chicaga a Washingtonu navždy vyřazeno.


Michael Jordan byl v roce 2009 uveden do síně slávy Naismith Memorial, dvakrát vyhrál olympijské hry a šestkrát NBA. Šestkrát byl také vyhlášen nejužitečnějším hráčem finálových bojů NBA a pětkrát celé soutěže.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Basketbal

Důležité Události