Volejbal

Začátky Nausch Slukové: Vypadala jsem jako ufon bez bot a nehrála jsem

Markéta Nausch Sluková
Zdroj: Profimedia

Česká volejbalová hvězda Markéta Nausch Sluková se chystá již na své třetí olympijské hry, které budou jejími posledními. Jejím cílem bude zlepšení posledního výsledku, ale v dětství o ničem takovém snad ani nesnila. Její začátky totiž nic podobného nenaznačovaly.

Ještě před volejbalem dělala Nausch Sluková sportovní gymnastiku, když poté přišla na svůj první volejbalový trénink, zvolila stejný úbor bez bot. "Vypadala jsem jako ufon. Stála jsem mezi děvčaty, která měla na sobě tričko a kraťasy, na kolenou chrániče. Styděla jsem se. To mi přidalo na tichosti," popsala svůj první trénink.

Z běžné školy v Radotíně poté přešla do školy na Lužinách s volejbalovými třídami, ale ani to jí s herním vytížením nepomohlo. "Téměř jsem nehrála. Jelo se na turnaj do Berlína, bylo nás sedm, šest holek hrálo a já seděla," uvedla 33letá volejbalistka.

Díky skvělé disciplíně z domova i z gymnastiky ale tehdy malá Markéta nepřestala dřít, a když v šestnácti letech vyrostla, její kariéra nabrala spád: "Nabrala jsem sebevědomí a stala se hráčkou základní sestavy."

Související obsah

Díky vzestupu se dostala do ženské reprezentace šestkového volejbalu, jenže spolu s Kristýnou Kolocovou měly v plánu přesedlat na plážovou variantu volejbalu. "Chystaly jsme se na mistrovství světa a všem vysvětlovaly, že beachvolejbal je pro nás prioritou. Přijel za námi šéf svazu Zdeněk Haník a nehezky nám vyčinil, že necháváme holky napospas," popsala Nausch Sluková přechod na písek. Reprezentační kolegyně prý jejich odchod chápaly.

Odchod z velkého týmu do páru ale přináší další komplikace: "Není jednoduché, když se vám nedaří, trápit se na kurtu celé utkání. A až se dotrápíte, většinou dostanete po puse, musíte tlak ustát jen s parťákem," nastínila nevýhodu beachvolejbalu.

Problémem je také cestování. Letenky, hotely a startovné si beachvolejbalisté řeší sami, a když utratí 150 tisíc za cestu do Číny, nemají třeba ani jistotu, že se kvalifikují. "Náš životní styl je stresující, jsme stále na cestách. Soutěžíme samy se sebou, se soupeřkami, posouváme limity," popsala.

Související obsah

Letos to pro Nausch Slukovou bude třetí olympiáda. V roce 2012 skončily s Kristýnou Kolocovou na pátém místě. Od roku 2015 ale tvoří dvojici s Barborou Hermannovou, a s ní skončila v Riu na sedmnáctém místě. To by nejlepší český pár chtěl letos vylepšit.

Speciální motivací pro Češky bude, že tento turnaj by měl být jejich posledním. "Když jsme se daly dohromady s Bárou, domlouvaly jsme se, že vrcholem pro nás bude Tokio," prozradila Nausch Sluková. Ta plánuje po olympiádě založit rodinu s manželem a trenérem v jedné osobě, ale s volejbalem definitivně skončit nechce.

Související obsah

"Mám moc ráda sport, hodně mi dal, určitě bych měla mladším ročníkům co předat. Bude záležet jestli se svazem najdeme vhodný formát spolupráce. Vůbec se nebráním tomu ve volejbale zůstat," dodala ke svým vyhlídkám do budoucna.

Nausch Slukové s Hermannovou by měl olympijský turnaj začít den po zahájení her 24. července.

České beachvolejbalistky byly hosty v pořadu Nastavený čas, kde promluvily i o regulích ohledně oblečení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události