LOH Tokio 2021

Před zápasem o bronz jsem změnil vše, i záchod, směje se Choupenitch

Bronzový fleretista z letošních olympijských her Alexander Choupenitch už je zpět v České republice. A v nahuštěném programu si udělal čas a navštívil Snídani s Novou, kde se rozpovídal o jeho dosavadním největším kariérním úspěchu.

Nejlepší český šermíř se na olympijské hry, a ne jen na ně, připravoval především v zahraničí. "Většinu času trénuji v Itálii, protože mám italského trenéra. Mám i italskou kondiční trenérku. Téměř pořád se připravuji v zahraničí," prozradil brněnský rodák.

A tréninky bronzového medailisty jsou opravdu náročné. "Normálně trénuji třikrát denně – kondiční trénink, trénink s trenérem a poté sparing," popsal Choupenitch. "Poslední rok a půl bylo vážně hodně zvracení, ale rád na to vzpomínám," smál se 27letý šermíř.

Související obsah

Bronzová medaile, kterou v Tokiu vybojoval, byla pro české barvy první po 113 letech. Ale i samotná účast na olympiádě je obrovský úspěch. Cesta totiž není vůbec snadná.

"Musel jsem vyhrát turnaj v Madridu, kde byl nejlepší šermíř z každé evropské země. A pouze vítěz letěl. Mimo fleret jsme měli zástupce také v kordu," připomněl také svého kolegu Jakuba Jurku.

Související obsah

A jak vzpomíná na turnaj jako takový? "Turnaj byl neuvěřitelně náročný. Máme všechny zápasy v jednom dnu. Nejtěžší moment pro mě byl po semifinále, kdy jsem prohrál se soupeřem z Hongkongu. Měl jsem pak 20 minut na to, abych se dal dohromady na zápas o třetí místo. Normálně zápasy o třetí místo vůbec nejsou. Jenom olympiáda je v tomhle specifická."

Ale dát se dohromady na zápas o bronz nebylo jen tak. "Na ten zápas jsem vyměnil úplně všechno. Vyměnil jsem si oblečení, vzal jsem si jiný fleret, pustil jsem si jinou hudbu, šel jsem na jiný záchod.. Udělal jsem všechno jinak, abych si vlil novou krev do žil," popsal přípravu na klíčový duel.

Související obsah

Pro Choupenitche šlo o druhou olympiádu. V Tokiu narozdíl od Ria ale nemohli být přítomní diváci. "Oproti Riu to byl obrovský rozdíl. Tam burácelo 8 tisíc lidí, ale já byl tak strašně koncentrovaný, že jsem vnímal jen soupeře, svého trenéra a trošku rozhodčího. Zbytek vůbec. Ale úplné ticho v hale nebylo. Byli tam dobrovolníci, lidi z médií, šermíři, co už vypadli a také z jiných kategorií," přiblížil Choupenitch, který se mimo šermu věnuje také rapu.

Podle něj by tento úspěch mohl přilákat k šermu nové děti. "Věřím, že díky tomuto úspěchu některé děti začnou šermovat. A ty, které už šermují, tak si řeknou, že to jde a budou mi šlapat na paty," uzavřel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události