Fotbal

Pelta v problémech! Státní zástupce navrhuje vězení a tučnou pokutu

Kauza údajných zmanipulovaných dotací má své pokračování. Státní zástupce Ondřej Trčka ve své závěrečné řeči navrhl, aby Miroslav Pelta šel na devět let do vězení a musel zaplatit pokutu ve výši 25 milionů korun. Zároveň doporučuje tresty i pro další zainteresované osoby v celém případu, Miroslava Janstu a bývalou náměstkyni ministra školství Simonu Kratochvílovou, která měla vynášet informace.

Podle obžaloby měla Kratochvílová ovlivnit, jak velké dotace pobíral Pelta pro FAČR a Jansta pro Českou unii sportu (ČUS). Navíc vynášela informace. Právě pro ni Trčka požaduje ten nejtvrdší trest, a to odnětí svobody po dobu deseti let.

Kromě Pelty, Jansty a Kratochvílové patří mezi obžalované také obě zmíněné organizace a exředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a generální sekretář ČUS Jan Boháč.

"Mám za to, že provedené dokazování potvrdilo důvodnost podané obžaloby. Obžalovaní Kratochvílová a Bříza jako úřední osoby odpovědné za rozdělování dotačních prostředků zvýhodňovali konkrétní žadatele o dotace na základě požadavků obžalovaných Pelty, Jansty a Boháče," prohlásil státní zástupce u pražského městského soudu.

Související obsah

​Podle Trčky si veškeré informace měli obžalovaní předávat konspirativně. Neřešili je v telefonních hovorech a navenek dělali jako že nic.

Miroslav Jansta ale tato obvinění popírá. "Hodnocení důkazní situace od státního zástupce je zcela mimo realitu. Už roky se snažíme vysvětlovat, že naše kroky v rámci dotačních procesů byly naprosto oprávněné a legitimní a měly pouze napravit deformace v rozběhnutém dotačním řízení bez pravidel," řekl ve své obhajobě.

Podle Trčky měli výše zmínění zneužít pravomoci úřední osoby. Pelta je navíc obviněn z podplácení Kratochvílové, která se zároveň měla provinit tím, že peníze přijala.

"Je třeba odmítnout snahu vylíčit obžalované jako oběti špatného stavu na ministerstvu, který tam rozhodně panoval. Situace na odboru sportu mohla přispět k vytvoření takových podmínek, že byla využita k páchání trestné činnosti. Selhávala řídící a kontrolní činnost, ta ale byla v pravomoci Kratochvílové a Břízy," podotýká Trčka.

Související obsah

​Celá kauza trvá už od května 2017, kdy do sídla fotbalové asociace vtrhla policie a začala prohledávat kanceláře. O dva dny později šel Pelta společně s Kratochvílovou do vazby, ale vydržel v ní pouze měsíc. Od té doby probíhá vyšetřování a vyslýchání svědků. Mezitím rezignoval na svou funkci předsedy svazu, kterou po něm převzal Martin Malík, který již dnes na tomto křesle také nesedí.

Sám Pelta se zatím k obžalobě státního zástupce nevyjádřil, což se může stát v následujících dnech, kdy také možná padne už rozsudek, po kterém se může žalovaná strana odvolat.

Pelta kvůli problémům s dotacemi stanul v minulosti před soudem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události

Krátká zpráva

Odpolední výsledky 2. kola mistrovství Evropy v šipkách:

Borland - Cullen 5:10, Dolan - Cross 4:10, de Sousa - Humphries 10:8, Searle - Noppert 4:10