Florbal

Oslavy budou obrovské, věděli jsme, že to dokážeme, zářil po bronzu Langer

Oslavy budou obrovské, věděli jsme, že to dokážeme, zářil po bronzu Langer
Radost Filipa Langera a Josefa Rýpara Zdroj: Český florbal/Martin Flousek

Od Filipa Langera se na florbalovém mistrovství světa čekaly velké věci. Možná nebyl tak produktivní, jak si představoval, ale to nejlepší si nechal na duel o bronz. V něm rozhodl souboj se Švýcarskem gólem v prodloužení a v českém týmu odšpuntoval medailovou euforii.

Co rozhodlo zápas o bronz?
Neuvěřitelná atmosféra uvnitř týmu. Přesně tohle podobné zápasy rozhoduje. Není to pak ani o té kvalitě na hřišti. Všichni navzájem si tu důvěřujeme a kvalitu jsme prostě prokázali. Máme teď všichni společné vzpomínky do konce života.

Prohrávali jste na začátku třetí třetiny o dvě branky a ačkoliv je tým hodně mladý, ukázal velkou vnitřní sílu, souhlasíte?
Samozřejmě. Já vůbec nevěřil tomu, že bychom nevyhráli. V kabině byla neuvěřitelná energie. Sice jsme dostali rychlý gól, ale rychle jsme na to zapomněli a i díky tomu jsme zbytek zvládli. Bylo to pouze o tom, kdy to prolomíme.

Rozhodující gól padl z vaší hokejky. Byla to nacvičená akce?
Vůbec nevím, jak to proběhlo. Absolutně si to nepamatuju. Vím, že někde vykoukl balonek a já vystřelil. Pak už jenom vystříkly emoce a přišla hrozná úleva.

Související obsah

Máme na krku bronzovou medaili, rozdáváte podpisy. Jak to zvládáte v 19 letech?
To je to, proč dělám florbal. Dělám to pro ty zážitky, pro tým... Je neuvěřitelné, jak jsme se všichni stmelili a šli za jedním cílem. Jsme za fanoušky strašně rádi, ale oni nevidí, co je uvnitř týmu. A právě to je úplně nejsilnější.

Rozhodl jste juniorské mistrovství v Halifaxu, nyní souboj o bronz. Dá se to srovnat?
Je to úplně jiné. Ty šampionáty jsou odlišné. Srovnat se ale dají emoce. Je to něco nepopsatelného. Když si to člověk neprožije, tak neví, jaké to je. Jsem strašně rád, že se to povedlo.

Řadíte výš juniorský titul, nebo bronz ze seniorského mistrovství?
Nevím, podle čeho bych to měl řadit. Každý ten úspěch je jiný. Ta dynamika tady je úplně jiná než v Kanadě. Tam jsme řešili úplně jiné problémy než tady. Když se na ty medaile podívám, tak budu vzpomínat na zážitky, na oslavy a celý ten proces, který vedl k úspěchu.

Související obsah

Vy jste v zápase neproměnil trestné střílení. Měl jste o to větší chuť prosadit se v dalším průběhu zápasu?
Myslel jsem si, že gól dám. Z toho nájezdu jsem byl docela špatný, ale pak jsem to hodil za hlavu. Už jsem si nějaké věci prožil a myslím, že s něčím podobným umím pracovat. V dalším průběhu jsem si ale věřil.

Jak těžké bylo zahodit zklamání ze semifinále s Finskem?
Rozebírali jsme to, ale chtěli jsme si od toho dát trošku pauzu. V posledních třech týdnech pořád řešíme florbal, takže v pátek už to tak velké nebylo a trošku jsme se na to vykašlali. Ani jsme se na Švýcary pořádně nepřipravovali. Nechali jsme to až na sobotu. Myslím, že nám to hodně pomohlo.

Jaké budou oslavy?
Budou obrovské. Asi to ani neumíme, protože tahle parta společně ještě nic nevyhrála, ale máme nějaké zkušenosti z juniorů a z klubů. Bude to vážně velké. Bude asi dlouhá noc, která nám tu hrála při gólech.

Související obsah

Je tu několik kluků, kteří vyhráli juniorské mistrovství. Dodali jste týmu vítěznou mentalitu a drive?
Určitě. Myslím si, že tenhle mančaft mohl porazit kohokoliv. Sice se nám to nepodařilo s Finskem, ale byli jsme vážně blízko. Věřili bychom si i na Švédy. Myslím, že jsme si finále zasloužili, ale bohužel se to nepovedlo. Na Švýcary jsme šli s tím, že tu medaili prostě uděláme.

Říká se o vás, že jste největší talent českého florbalu a symbolicky jste rozhodl právě vy. Jak moc vás to těší?
Už jsem to říkal několikrát. Je mi to poměrně jedno. Jsem tu pro tým, pro zážitky, které se tvoří na celý život. Je jedno, kdo rozhoduje, kdo je hvězda... Každý článek týmu má svou roli. A když ji každý plní, tak z toho je pak takový úspěch. Tohle nebylo vůbec o mně nebo o nějakých individualitách.

Jaká je budoucnost českého týmu?
Teď vám v emocích řeknu, že v něm budoucnost je. Ale nesmíme se z toho zbláznit. Nicméně umíme na sobě dobře pracovat, navíc z juniorské reprezentace za sebou máme nějaké úspěchy. Musíme tým ale stále budovat a musím říct, že starší hráči neuvěřitelně tmelili kolektiv. Myslím, že nás čeká hezká budoucnost.

Související obsah

V čem byl úspěch vaší skvělé spolupráce s Markem Benešem?
Myslím, že oba dva máme relativně dobré herní myšlení. Přece jenom už jsme spolu něco odehráli. Je to i výsledek tříleté spolupráce v repre, ale i té, kterou jsme měli v klubu. Rozumíme si a myslím, že v zápase o bronz se to projevilo. Marek dodával neskutečnou energii, byl neuvěřitelně bodový a patří mu velký obdiv.

Může tento úspěch mladým klukům otevřít dveře do světa?
Určitě ano. Myslím, že my mladí míříme ke světovému topu. Musí se s námi počítat hodně dlouho.

Byl se na turnaji podívat někdo z rodiny?
Byl tu tatínek, brácha, přítelkyně a přítelkyně od bráchy. Miluju, když jsou u toho. Vím, co musí podstupovat, protože jsem trošku jiný. Oni mě neuvěřitelně podporují. Je opravdu skvělé, když je u toho někdo, kdo je mi takhle blízký. Oni jsou ti, pro které to taky hraju.

Filipa Langera jsme vyzpovídali už před šampionátem, kdy prozradil, že medaile je jasným cílem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události