Fotbal

Nad Slavií se stahují mračna. Odposlechy měly odhalit úplatek pro Berbra

Nad Slavií se stahují mračna. Odposlechy měly odhalit úplatek pro Berbra
Jaroslav Tvrdík a Jan Nezmar v dobách, kdy spolupracovali ve Slavii. Zdroj: Profimedia.cz

Řítí se na český fotbal velký skandál? Podle dostupné části policejních spisů ano. Naznačuje totiž, že fotbalový boss Roman Berbr, který byl v roce 2020 zatčen a obviněn z korupce, pomáhal úřadujícímu ligovému šampionovi ze Slavie ovlivňovat rozhodčí v kvalifikaci Ligy mistrů. Za mistrovský titul měl navíc od sešívaných vyinkasovat milion korun.

Ve fotbalovém prostředí vyplavaly na povrch nové skutečnosti, které by mohly hodně otřást domácí scénou. Redakce webu eFotbal.cz se totiž dostala k části policejních spisů, jež se týká bývalého funkcionáře Romana Berbra a Jana Nezmara. Berbr byl několik let brán za šedou eminenci českého fotbalu. V roce 2020 došlo k jeho zatčení a obvinění z korupce a defraudace. Nezmar se po hráčské kariéře vydal rovněž na dráhu funkcionáře a v letech 2017 až 2020 působil jako sportovní ředitel pražské Slavie.

Přepisy telefonických rozhovorů mezi oběma muži se týkají právě úřadujícího mistra ligy. Sám Nezmar mohl před rokem kandidovat na předsedu FAČR, tehdy ale prohlásil, že se pohyboval v šedé zóně českého fotbalu a kandidaturu předem vzdal. Teď se objevily skutečnosti, které jeho tehdejšímu vyjádření nahrávají.

Právě s Berbrem měl totiž v době svého působení ve Slavii úzce spolupracovat. A čilou komunikaci prý udržoval také s tehdejším sportovním ředitelem Slavoje Vyšehrad Romanem Rogozem. V policejních spisech je tikající bombou především poznámka k odposlechu z 20. května 2019. "Dneska jsme měli schůzku s vašim ‘taťkou‘ (Romanem Berbrem)," zachytily mikrofony. K tomu policie připsala důležitý dovětek.

Související obsah

"Předchozí den 19. 5. 2019 vyhrál tým SK Slavia Praha titul v první lize. Policejní orgán disponoval poznatkem, že za výhru v lize má mít Roman (Berbr) od funkcionářů SK Slavia Praha slíbený milionový úplatek. Z výše uvedeného hovoru vyplynulo, že se dne 20. 5. 2019 sešel Roman Dirigent s předsedou představenstva SK Slavia Praha Jaroslavem Tvrdíkem a sportovním manažerem SK Slavia Praha Janem Nezmarem."

V další části spisu už se o úplatku nemluví, a tak není jasné, zda se touto stopou vyšetřovatelé dále zabývají, nebo ne. Berbr a Tvrdík ale údajně měli schůzky častěji. V telefonických rozhorech se o tom Berbr zmiňoval i Rogozovi. Jaroslav Tvrdík ale veškeré spekulace o úplatcích odmítl.

"Nikdy jsme se nedopustili nezákonného jednání, neusilovali o ovlivnění rozhodčích v rozporu s pravidly fair play a nikomu jsme neposkytli jakékoliv finanční plnění v této souvislosti," řekl pro Seznam Zprávy.

Související obsah

"V letech 2015–2017 jsme se aktivně snažili o změnu poměrů v českém fotbale a nabídli jsme oponentní alternativu jeho rozvoje. Od prosince 2017, kdy jsme se svým názorem zůstali i na (volební) valné hromadě v profesionálním fotbalu téměř osamoceni, jsme akceptovali legitimitu volby vedení FAČR a udržovali s ním nezbytné profesní kontakty ve služebních věcech. O tom jsme také transparentně a veřejně informovali," uvedl na pravou míru rozhovory s Berbrem.

Vážného tématu se týkají i hovory Berbra a Nezmara ze srpna 2019. Mluví se v nich totiž o předkole Ligy mistrů v rumunské Kluži, které pískal turecký sudí Cuneyt Cakir. "Čau, hele, musíte se zítra na hřišti dostat k Cakirovi, jo. Budeš ho pozdravovat, nebo někdo, jo, přesně od Dáši. A musíte mu říct, že je váš anděl strážný, jako Slavie," řekl podle přepisu Berbr Nezmarovi a naznačil, že tak rozhodčího získá Slavia na svou stranu. Především zmínil svou manželku Dagmar Damkovou, členku komisí rozhodčích UEFA a FIFA, díky které chtěl na sudího uplatnit vliv.

Jak to dopadlo, není jasné. Jisté je to, že Cakir proti Slavii nařídil penaltu, kterou chytil brankář Kolář. Slávisté nakonec vyhráli 1:0 a po domácí odvetě postoupili. O rok později se stejný sudí představil v duelu kvalifikace Ligy mistrů Slavie proti Midtjyllandu. V Praze mu dělal oficiální doprovod člověk, který se ve spisu označuje jako MB. S největší pravděpodobností by se mělo jednat o bývalého mezinárodního sudího Michala Beneše.

Související obsah

​A Berbr mu prý zadával úkoly. "Budeš mu říkat, jo, Dáša, že se na něj těší. Pak mu budeš říkat, že jsem váš prezident, že budu na utkání. Ona mu řekne, že ona tam nebude. Já tam budu, že jí všechno řeknu, že ho mám rád, on ji má rád, všichni se maj rádi. Vždyť víš, co máš říkat."

I na to našel Tvrdík odpověď. "Neumím posoudit relevanci informací v článku obsažených. Nikdo z SK Slavia však nebyl od května 2019 Policií ČR kontaktován."

Odposlechy prý také prozradily, jaký měl s Tvrdíkem vztah Nezmar. Svému příteli Rogozovi, jenž byl policií také obviněn, o něm prý často vyprávěl a nenechal na svém šéfovi doslova nit suchou. Tvrdíka údajně označil za idiota, který Slavii ničí svým chováním, jednáním i příspěvky na twitteru. Navíc měl říct, že Tvrdík nadává na některé hráče, hlavně na Josefa Hušbauera a Jaromíra Zmrhala. Ty údajně označil za z**dy, kteří rozkládají kabinu. Nelichotivě se pak prý vyjádřil i o Delim a Ngadeuovi. Ti ze Slavie odešli na základě výstupní klauzule.

Nezmar poté údajně figuroval i v odposleších komunikace mezi plzeňským šéfem Adolfem Šádkem a Berbrem. Berbr Nezmara chtěl po odchodu ze Slavie dostat právě do Viktorie. Bývalý fotbalista nakonec zvolil jinou cestu a odešel do Polska. Nyní pracuje ve firmě Deloitte.

Slavia v létě představila nové dresy, teď možná létá ve velkém průšvihu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události