Další sporty

Zraněný brankář Galia na ME nechybí. Tým má velkou budoucnost, říká

Na Slovensku a v Maďarsku startuje házenkářské mistrovství Evropy a nebudou na něm chybět ani čeští reprezentanti. V jiné roli se letos na šampionátu představí házenkářská ikona Martin Galia, který se léčí z těžkého zranění a v mužstvu bude fungovat jako trenér brankářů. Ostřílený matador si svou novou roli užívá a je moc rád, že může být s týmem. Tomu navíc věští velkou budoucnost.

Fanouškům házené začíná velký svátek. V Maďarsku a na Slovensku se totiž od 13. do 30. ledna koná evropský šampionát, kterého se zúčastní i český národní tým. Ten měl mít oporu i ve zkušeném brankáři Martinu Galiovi, dvaačtyřicetiletý hráč se ale zranil a v sestavě pro ME chybí. 

"Byl to rutinní zákrok proti pivotu, kdy jsem vybíhal proti protihráči a střílející hráč mě trefil do nohy. Při dotyku mé nohy s palubovkou se mi protočilo koleno a okamžitě jsem věděl, že to je vážné zranění. Naskočil mi studený pot, spadl jsem na zem a věděl, že pro mě sezona skončila," řekl ke svému zranění gólman, který v současné době hájí barvy polského Górniku Zabrze. 

Související obsah

Každý by si pomyslel, že mu hned problesklo hlavou, že přijde o další šampionát. Galia ale uvažoval jinak. ​Přiznal, že zpočátku na svoji účast na ME vůbec nemyslel. Bál se, že by nešťastná událost mohla znamenat konec jeho bohaté kariéry. "Dá se říct, že na mistrovství Evropy jsem úplně nemyslel. Spíš mi proběhlo hlavou, že mi to může ukončit kariéru. Ale mrzelo mě to."

Šance na šampionát ale vůbec nepadly, ba naopak. Galia se s realizačním týmem dohodl, že s týmem na ME vyrazí jako trenér brankářů. "Okamžitě po zranění jsem byl v kontaktu s vedením svazu i trenérem Trtíkem a odezva byla taková, abych odjel alespoň v jiné roli, v roli brankářského specialisty. Jsem velmi rád, že se to podařilo," těšilo tuzemskou házenkářskou legendu.

"V reprezentaci působím od roku 2000 a přišel bych už o své třetí mistrovství. Tu roli si velmi užívám. Nároďák znám dokonale, znám ty kluky i to prostředí a to je moje obrovská výhoda. Co je pro mě nejzákladnější, aby kluci byli úplně v pohodě. Jak v psychické a mentální, tak aby byli připraveni a nebyli nervózní a přemotivovaní. To je u brankářů strašně důležité, a to se snažím korigovat a učit je," prozradil, co je zásadní pro jeho trenérskou filozofii. 

Související obsah

​O tom, že by nabízenou roli nepřijal, vůbec neuvažoval. "Nároďák mi strašně hodně dal. Díky tomu jsem i možná udělal takovou kariéru, jakou jsem udělal. Bylo to to nejmenší, jak to můžu vrátit. Jsem velmi rád, že kluci stáli o to, abych tu byl, český svaz o to stál a trenér Trtík chtěl taky. To pro mě byl impuls, že všechno půjde stranou a já pomůžu," rozvyprávěl se, proč si nabídky váží. 

Poodhalil i to, jak nadcházející šampionát vidí z pohledu českého výsledku. Dokonce přiznal, že na velký úspěch má tým ještě čas. 

"Myslím, že tohle mistrovství vrchol toho týmu ještě nebude. Tým zraje a má obrovský potenciál. Je složený z mladých hráčů, hráčů střední generace a jsou tu i zkušení borci, kteří už mají něco za sebou. Tohle mistrovství by pro nás měl být takový odrazový můstek do budoucna. Můžeme si dávat vysoké cíle, to je krásná věc. Nikdy se neříká, že jedeme prohrát. Vždycky jedeme všechno vyhrát, ale já se dívám do budoucna a budoucnost toho týmu je velká. Za pár let bychom mohli v Evropě pomýšlet na špičku," uzavřel.

Češi se na evropském šampionátu poprvé představí už dnes v 18:00, kdy v Bratislavě vyzvou tým Španělska.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události