Biatlonová štafeta dojela až ve druhé desítce, ze zlata se radují Norové

Markéta Davidová na olympijských hrách v Pekingu Zdroj: Profimedia

České smíšené biatlonové štafetě se olympijská premiéra příliš nepovedla. Tým ve složení Jessica Jislová, Markéta Davidová, Mikuláš Karlík a Michal Krčmář dojel na 12. místě. Ze zlatých medailí se po dramatickém finiši radují Norové, kteří v cílové rovince udolali Francouze a Ruský olympijský výběr.

Českou smíšenou biatlonovou štafetu odstartovala Jessica Jislová. Na první střelbu sice dojela až na 15. místě, ale se ztrátou pouhých 6 vteřin na první pozici, jelikož celý balík závodnic dojel na střelnici pohromadě. Jislová sice musela třikrát dobíjet, ale trestnému kolu se vyhnula. I tak dále pokračovala na 15. místě se ztrátou 37 vteřin na první Italku Vittozziovou. Překvapivě vysoko se po první střelbě držela čínská štafeta, která byla třetí.

Během příjezdu ke druhé střelbě si Jislová o tři příčky polepšila. Opět se nevyvarovala dobíjení, ale ani tentokrát nemusela na trestné kolo, což jí vyneslo na desáté místo v těsném závěsu za francouzskou štafetou, která musela na trestné kolo. První místo stále držela italská štafeta, kterou doplňovala reprezentace Norska v podání Marte Olsbu Röiselandové, jíž se nakonec podařilo předat štafetu na prvním místě. Jessica Jislová předala Markétě Davidové na sedmé pozici.

První střelba vleže se nepovedla Norce Tiril Eckhoffové, která tak musela na trestné kolo. Výborně zvládla střeleckou položku Markéta Davidová, která za velmi těžkých podmínek vyčistila všech pět terčů bez jediné chyby a pokračovala na šestém místě, ale při příjezdu ke střelbě vestoje se propadla o dvě pozice.

Tam česká závodnice sice musela třikrát dobíjet, ale ani tentokrát nemusel český tým na trestné kolo. Davidová tak stále držela osmé místo. Střelba se opět vůbec nepodařila Eckhoffové, která musela na další dvě trestná kola a propadla se až na páté místo. Naopak čelem vzhůru vystoupali Francouzi, kteří si polepšili na druhé místo. První byla stále Itálie. Davidová předávala Mikuláši Karlíkovi na devátém místě. České závodnici vůbec nevyšla běžecká část, na svém úseku měla až 13. nejlepší čas. Na první místo se dostala Francie.

Karlíkovi se první střelecká položka vůbec nepovedla, protože musel na dvě trestná kola, ze kterých vyjel na 13. pozici. Naopak vedoucí trojice v podobě Francie, Itálie a Švédska zastřílela velmi rychle a přesně, a tak se pořadí v čele neměnilo. To se ale nedalo říci na další stojce. Ital i Francouz museli na trestná kola, čehož využila ruská, švédská a překvapivě americká štafeta, která byla na druhém místě. Mikuláš Karlík na střelnici opět chyboval, a tak musel na další trestné kolo a propadl se na 14. místo.

Do posledního úseku vyjel na prvním místě Rus Eduard Latypov s náskokem 17 vteřin na reprezentace Švédska, Francie a Spojených států. V těsném závěsu byli Norové. Michal Krčmář vyrazil do své části závodu na 14. místě. Po střelbě vleže se pořadí v čele závodu neměnilo, ale trestnému kolu se vyhnuly i ostatní štafety bojující o medaile. Michalu Krčmářovi se povedlo dostat na 12. pozici.

​Poslední střelba boj o medaile pořádně zdramatizovala. Eduard Latypov sice opustil střelnici na prvním místě, ale za svými zády měl o necelé dvě vteřiny Francouze Fillona Mailleta. Johannes Bø ztrácel devět vteřin, ale poměrně rychle se mu podařilo vedoucí dvojici dojet, a tak si to v závěru všichni tři rozdali o olympijské kovy. V závěrečném sprintu byl nejlepší norský závodník, a zajistil tak své zemi zlatou medaili. Druhá dojela Francie a třetí Ruský olympijský výběr. Michal Krčmář proťal cílovou pásku na 12. místě se ztrátou 3 minut a 34 vteřin.