ZOH Peking 2022

Dvakrát upadl, ale má zlato. Bolšunov vyhrál skiatlon, Novák dojel na 18. místě

Rus Bolšunov získal na OH své první zlato, když zvítězil ve skiatlonu. Zdroj: Profimedia.cz

Olympijský závod ve skiatlonu opanoval Rus Alexandr Bolšunov, který předjel všechny soupeře, a získal tak svou první zlatou medaili. Pro druhé místo si dojel další ruský reprezentant Denis Spicov. Bronz vybojoval dvojnásobný olympijský vítěz ze Soči a Pchjongčchangu Iivo Niskanen. Český reprezentant Michal Novák dojel 18., další dva Češi skončili ve čtvrté desítce.

Do bílé stopy se ve skiatlonovém závodě postavilo 70 lyžařů, kteří si to rozdali o nejcennější kovy ve dvou disciplínách – klasickém běhu a bruslení. Už v průběhu prvních osmi kilometrů se od zbytku pole zvládli odpoutat Rus Bolšunov a Fin Niskanen, kteří udávali tempo celému závodu. Ruský běžec na lyžích se navíc dostal do dobré pozice i přesto, že chvíli po startu upadl.

Po přezutí lyží se Niskanen a Bolšunov vyjímali na prvních dvou místech, vedoucí muž světového poháru Nor Klaebo jel naopak hluboko ve startovním poli. Čech Michal Novák se pohyboval mezi jezdci okolo 15. příčky.

Zatímco Bolšunov poté jel po trati jako vítr, Niskanenovi druhá část 30kilometrového závodu vůbec nesedla a propadl se za dalšího Rusa Spicova. Když do cíle zbývalo 1 200 metrů, Bolšunov závod zdramatizoval. Při občerstvení totiž podruhé v závodě upadl. Z pádu se ale okamžitě oklepal a dojel si pro své první olympijské zlato. Dominanci Rusů potvrdil druhý Spicov, třetí skončil Fin Niskanen.

Michal Novák nabral téměř pětiminutovou ztrátu, jeho výkon přesto stačil na 18. příčku. Další dva Češi Petr Knop a Adam Fellner dojeli na 44. a 46. místě. Nejlepší muž letošní sezony Johannes Klaebo protnul cílovou pásku až na 40. příčce.