ZOH Peking 2022

Wüstová zajela olympijský rekord a má zlato na pátých hrách v řadě

Wüstová zajela olympijský rekord a má zlato na pátých hrách v řadě
Slavící rekordmanka Ireen Wüstová Zdroj: Profimedia

Velká rivalka Martiny Sáblíkové Ireen Wüstová se opět zapsala nesmazatelným písmem do historie rychlobruslení. Nizozemská hvězda na trati 1 500 metrů překonala olympijský rekord a získala zlatou medaili již na pátých olympijských hrách v řadě.

Ireen Wüstová má za sebou v 35 letech celou řadu úspěchů, ale stále nekončí. Do olympijského závodu na 1 500 metrů nešla v roli největší favoritky, na této trati jí ve světovém poháru patří letos až sedmé místo, ale v dvanácté rozjížďce z patnácti zajela nový olympijský rekord 1:53.28. Předchozí rekord držela jiná Nizozemka Jorien ter Morsová –⁠ 1:53.51 z roku 2014 v Soči.

Wüstová poté už jen čekala, jak zareagují její soupeřky, ale těm se nedařilo rekordní čas překonat. V poslední rozjížďce jela největší favoritka –⁠ Japonka Miho Takagiová, která vyhrála všechny tři závody světového poháru, do kterých nastoupila, ale za Wüstovou zaostala o 0,44 sekundy, což jí stačilo pouze na stříbro. Třetí skončila Antoinette de Jongová.

Závodu se zúčastnila i Nikola Zdráhalová, ale po rychlém prvním kole se začala propadat, a nakonec její čas 1:59,54 stačil pouze na 21. místo.

Související obsah

​Wüstová začala olympijské medaile sbírat již v roce 2006 v Turíně, zlato tehdy brala na tříkilometrové trati. Ve Vancouveru následně triumfovala na trati 1 500 metrů. V Soči získala zlato na třech kilometrech a ve stíhacím závodě družstev. Poslední zlato získala v Pchjongčchangu zase na patnáctistovce. Obhajobou posledního zlata tak přidala již šestý nejcennější kov. Kromě šesti zlatých má na kontě pět stříbrných a jednu bronzovou medaili.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události