ZOH Peking 2022

Niskanen si v závodě na 15 km dojel pro zlato, nejlepší Čech skončil jednatřicátý

Niskanen si v závodě na 15 km dojel pro zlato, nejlepší Čech skončil jednatřicátý
Zlatý olympijský vítěz v závodě na 15 kilometrů klasicky Iivo Niskanen. Zdroj: Profimedia.cz

Běžce na lyžích čekal na olympijských hrách v Pekingu závod na patnáct kilometrů klasicky, který opanoval finský reprezentant Iivo Niskanen. Druhé místo obsadil Rus Alexandr Bolšunov a pro bronz si dojel Nor Johannes Høsflot Klæbo. Českým zástupcům se příliš nedařilo. Nejlepší umístění zapsal jednatřicátý Adam Fellner. Novák a Knop skončili v páté desítce.

Hlavním favoritem na zisk zlaté medaile byl Iivo Niskanen, který začal svou roli splňovat už po úvodních dvou kilometrech, kdy se dostal díky dobrému času do čela. Jeho největším protivníkem na trati měl být Rus Alexandr Bolšunov, ten ale odstartoval zvolna a už od začátku ztrácel na Fina osm vteřin. 

Niskanen navíc začal ještě zvyšovat tempo a na mezičase po více než šesti kilometrech měl náskok na Nora Goldberga už přes dvacet vteřin. Bolšunov projel stejný mezičas s třináctivteřinovou ztrátou. Česká trojice Michal Novák, Adam Fellner a Petr Knop po stejné části závodu figurovala ve čtvrté a páté desítce. 

Související obsah

Čtvrtý muž průběžného pořadí SP začal ještě zrychlovat a porazil celé startovní pole. Bolšunov na druhé příčce ztratil přes dvacet vteřin, třetí Klæbo dokonce přes půl minuty. 

Českým reprezentantům se závod vůbec nepodařil. Nejlépe si vedl Adam Fellner, jenž zapsal 31. místo. Michal Novák dojel padesátý a Petr Knop čtyřiapadesátý. 

Výsledky závodu na 15 km klasicky:

1. Iivo Niskanen (FIN) 37:54,8
2. Alexandr Bolšunov (RUS) +23,2
3. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) +37,5

---

31. Adam Fellner (CZE) +3:06,2
50. Michal Novák (CZE) +4:11,8
54. Petr Knop (CZE) +4:39,6

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události