ZOH Peking 2022

Původně se na olympiádu nekvalifikovala, teď Jacksonová slaví zlato

Původně se na olympiádu nekvalifikovala, teď Jacksonová slaví zlato
Americká rychlobruslařka Erin Jacksonová Zdroj: Profimedia

Americká rychlobruslařka Erin Jacksonová napsala spolu se svou reprezentační kolegyní pohádkový příběh. V národní kvalifikaci se na olympiádu neprobojovala kvůli pádu, ale Brittany Boweová jí své místo přenechala. Jacksonová nakonec závod na 500 metrů na olympiádě vyhrála.

Jacksonová byla před národní kvalifikací favoritkou, jelikož ve světovém poháru dominovala, ale kvůli pádu skončila třetí a USA měly garantovaná jen dvě místa na olympijském půlkilometrovém závodě.

Vítězka kvalifikace Boweová se velkoryse vzdala svého místa ve prospěch Jacksonové a pouze čekala, zda její země dostane i třetí místo. Sama se specializuje na další tratě, takže účast na olympiádě neriskovala úplně. Nakonec i na pětisetmetrové trati své olympijské místo dostala.

V olympijském finále dlouho vedla Japonka Miko Takagiová, která jela ve čtvrté jízdě. Ve čtrnácté dvojici ovšem nastoupila Erin Jacksonová a o osm setin sekundy Japonku porazila. Poslední jízda na medailových pozicích nic nezměnila. Bronz vybojovala Ruska Golikovová.

Související obsah

​Velkorysá Boweová s přesně jednosekundovou ztrátou skončila na šestnáctém místě, ale v očích Jacksonové je zajisté morální vítězkou. Do závodu v třetí jízdě zasáhla i Češka Nikola Zdráhalová. V třicetičlenném startovním poli skončila na 25. místě.

Výsledky olympijského závodu rychlobruslařek na 500 metrů:

1. Erin Jacksonová (USA) 37,04
2. Miho Takagiová (JAP) +0,08
3. Angelina Golikovová (RUS) +0,17

25. Nikola Zdráhalová (CZE) +2,14

Takto vypadají olympijské medaile, o které bojovaly nyní i rychlobruslařky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události