ZOH Peking 2022

Nejhorší výsledek v historii! Čeští hokejisté končí po prohře se Švýcarskem

Michael Špaček na ledě v utkání se Švýcarskem Zdroj: Profimedia

Česká hokejová reprezentace neuspěla v osmifinále olympijského turnaje proti Švýcarsku. Češi v odvetě selhali, prohráli 2:4, čímž se postarali o nejhorší výsledek na velkém turnaji v celé historii českého i československého hokeje.

Češi do osmifinále vstoupili dobře, po deseti minutách hry se prosadil od modré čáry Lukáš Klok, když před brankářem Genonim skvěle clonil Jan Kovář. Ovšem o tři minuty později byl Kovář vyloučen za vražení na hrazení, čímž nastartoval švýcarský obrat.

Švýcaři totiž přesilovku využili, když se z dorážky do prázdné brány trefil Andres Ambühl. O pouhých 13 sekund později bylo hůře, z další dorážky se totiž prosadil Mottet, a Švýcaři tak byli díky dvěma slepeným gólům rázem na koni.

V druhé třetině využili Švýcaři i druhou přesilovou hru. Jeřábkovo vyloučení potrestal tvrdou ranou z levého kruhu pod břevno Denis Malgin. Třetí početní výhodu následně Švýcarsko nevyužilo, ale do třetí třetiny šlo s dvoubrankovým náskokem.

​Ve třetí třetině chtěli být Češi aktivnější, ale nabídli soupeři spoustu gólových příležitostí. Po několika promarněných šancích se pět minut před koncem prosadil kapitán Raphael Diaz, a zvýšil tak na rozdíl tří branek.

Češi více než čtyři minuty před koncem odvolali brankáře Šimona Hrubce a následně využili i přesilovou hru, když na 2:4 snížil Roman Červenka. Více toho už Češi nestihli a se Švýcarskem prohráli 2:4.

​České reprezentaci tak jsou nakonec skupinové výhry nad Švýcary i Rusy k ničemu, protože v klíčovém utkání o čtvrtfinále podlehla Švýcarsku. Výběr trenéra Pešána se tak postaral o nejhorší výsledek v historii českého i československého hokeje. Při předchozích 92 účastech na olympijských hrách a mistrovstvích světa neskončila reprezentace nikdy hůře než sedmá. Nyní si Češi z olympiády odvezou 9. místo. V případě, že by Čína šokovala a porazila Kanadu, by z toho bylo dokonce místo desáté.

Slovensko naopak do čtvrtfinále postoupilo, když přehrálo Německo suverénně 4:0. Na Slováky bude čekat výběr USA. Švýcaři si zahrají čtvrtfinále s Finskem. Na ruské hokejisty čeká Dánsko. Švédsko vyzve vítěze utkání Kanada vs. Čína.

Česko–Švýcarsko 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)
Branky: 11. Klok, 56. Červenka, 15. Ambühl, 16. Mottet, 30. Malgin, 55. Diaz