ZOH Peking 2022

České biatlonistky doběhly ve štafetě osmé, z vítězství se radují Švédky

Markéta Davidová na olympijských hrách Zdroj: Profimedia

Česká ženská biatlonová štafeta dojela v Pekingu na osmém místě. Největší zásluhu na tom má hlavně skvělý výkon Markéty Davidové na druhém úseku. Ze zlatých medailí se radují Švédky, na druhém místě jsou Rusky a na třetím Němky.

Českou ženskou štafetu odstartovala Eva Puskarčíková, která k první střelbě přiběhla na 19. místě se ztrátou sedmi vteřin na vedoucí Rusku Kazakevičovou. Na střelnici se jí dařilo. Vyčistila bez problémů všech pět terčů, což ji vyneslo na desátou pozici.

Běžecky to ale nebylo úplně ono, a proto se na cestě ke střelbě vestoje propadla až na 17. místo. Tam navíc musela dvakrát dobíjet, tudíž si v pořadí nepolepšila. Na stejné pozici předávala Markétě Davidové se ztrátou 55 vteřin na první Němky. Druhé místo patřilo Švédkám a třetí Italkám, které měly 11sekundový náskok na čtvrté Bulharky.

​Markétě Davidové se podařilo vylepšit postavení českého týmu, když položku vleže odstřílela čistě a posunula se na 12. místo těsně za Francouzku Chevalierovou-Bouchetovou, která se propadla z pátého místa, protože musela na trestné kolo.

Davidová i nadále předváděla skvělý běžecký výkon, díky kterému přijela ke čtvrté střelbě na osmém místě. Poté sice musela jednou dobíjet, ale na rozdíl od jiných soupeřek nemusela na trestné kolo, a tak střelnici opustila na šesté pozici. Ve vedení byla Italka Wiererová, která měla v těsném závěsu Rusku Rezcovovou. Třetí místo patřilo švédské štafetě.

Při předávce Jessice Jislové se Davidové podařilo vylepšit postavení českého týmu ještě o jednu pozici, když předstihla Bankesovou z Kanady. Na medaili v tu chvíli české biatlonistky ztrácely 50 vteřin. Pátou pozici Jislová udržela i po první střelbě, kdy musela jednou dobíjet. Na čele byly stále suverénní Rusky, které měly náskok už 23 vteřin.

To se ale zásadně změnilo po šesté střelbě, jelikož Mironovová musela na trestné kolo, což ji odsunulo až na třetí místo za Švédsko a Německo. Jislová musela opět jednou dobíjet, a tak se propadla na šesté místo za Francii, v těsném závěsu byla i norská štafeta.

Jislová nakonec předala Lucii Charvátové na sedmém místě se ztrátou 1 minuty a 41 vteřin na první Švédky. Česká závodnice zvládla sedmou střelbu perfektně, a tak stále držela sedmou pozici. Na čele závodu se nic neměnilo.

​Elvira Oebergová zastřílela poslední položku čistě, a tak vyrazila do závěru závodu s náskokem necelých 25 vteřin na Ruský olympijský výbor. O dalších 11 vteřin byla zpět Němka Herrmannová. Lucie Charvátová musela na trestné kolo, a tak se před ni o sedm sekund dostala ukrajinská štafeta. České závodnici se ale podařilo soupeřku ještě předjet, ale finiš nakonec patřil Ukrajince, a tak české biatlonistky skončily osmé.

Ze zlatých medailí se radují Švédky, stříbro si pověsí na krk závodnice z Ruského olympijského výboru a třetí místo patří Němkám.