ZOH Peking 2022

Extrémní podmínky zvládnou nejsilnější. Davidové jsem to moc přál, říká Moravec

Extrémní podmínky zvládnou nejsilnější. Davidové jsem to moc přál, říká Moravec
Zdroj: Profimedia

Ondřej Moravec se může pyšnit třemi olympijskými medailemi ze Soči. Čeští biatlonisté na ně sice letos nedosáhli, ale jejich výkony hodnotí pozitivně, hlavně ty ženské. Zdůrazňuje také, jak to měli sportovci na letošní olympiádě těžké kvůli podmínkám, které v Pekingu po celou dobu panovaly.

Markéta Davidová předvedla v závěrečném závodě na olympijských hrách další velmi dobrý výkon, když jen těsně nedosáhla na medaili a doběhla na čtvrtém místě. O cenný kov ji připravila poslední střelba, kde dvakrát minula, ale chybovaly i ostatní závodnice. "Je třeba říct, že ty Norky na třetí položce měly šílený poryv a ten závod se vyvíjel, jak se vyvíjel. Zkrátka byly silnější a prostě je to tak. Strašně jsem jí to přál, fandili jsme doma. Vím, že čtvrté místo je takové nepopulární, sám to taky znám," mrzí Moravce.

V loňském roce se Davidová stala mistryní světa a letos získala malý křišťálový glóbus ve vytrvalostních závodech, olympijské medaile se ale ještě nedočkala. "Markéta byla hodně zklamaná. Bohužel takový je sport. Dneska je to velké zklamání, ale za nějakou dobu bude spokojená, si myslím. Protože pořád to je čtvrté a šesté místo na olympiádě. Letošní výsledky nebyly ideální, ale loni jezdila dobře. Je to mistryně světa," vyzdvihuje českou závodnici bývalý úspěšný reprezentant. 

Související obsah

Moravec pozitivně hodnotí i Lucii Charvátovou. "Střelecké výkony byly super, ale bohužel běžecky to měla těžké. Jak už bylo nesčetněkrát zmíněno, nadmořská výška, mráz, časový posun v tom hraje podle mě také nějakou roli. Když člověk nemůže spát, a tím pádem nemůže regenerovat, tak je to velký problém."

Mezi muži zajel nejlepší výsledek Michal Krčmář, který dokončil sprint na 16. místě. "Kluci spokojení domů nepojedou. Na olympiádě bylo vidět, že medaile berou opravdu jen ti nejsilnější. Bohužel momentálně na těchto pozicích nejsme. Doufám, že se to změní. Třeba Mikuláš Karlík jezdil výborně. A tam je jen otázka času, než si srovná střelbu," doufá Moravec v zářnou budoucnost.

Související obsah

​Biatlonové závody v Pekingu jednoznačně ovládli Norové. Vyhráli smíšenou a mužskou štafetu. Největší hvězdy Johannes Boe a Marte Olsbu Röiselandová získaly celkem deset medailí a z toho sedm zlatých (jednu mají společnou ve smíšené štafetě). "Röiselandová vede svěťák, má neskutečnou šňůru. Je neuvěřitelně stabilní a vyšlo jí to i na olympiádě. Johannes, pokud se nemýlím, vyhrál jen jeden sprint, takže extra velký favorit nebyl, ale načasoval formu výborně. Na začátku jsme viděli Švédy, jak lítali, jezdili o třídu jinde než všichni, včetně Norů, ale na olympiádě jim došly síly," všiml si Moravec. 

Související obsah

​Během celé olympiády si biatlonisté stěžovali na extrémní podmínky, které jim ztěžovaly život během závodů i mimo ně. Moravec nic podobného nepamatuje. "Asi takovou zkušenost nemám. Na minulé olympiádě také byla zima, nepříjemná a vlezlá, ale ne celou dobu, asi jen dva závody. Nebyla suchá zima, ale bylo vlhko, takže člověk promrzal taky. Zažil jsem závody v Rusku (Novosibirsku), ale krátkodobé. Tady to bylo extrémní v tom, že tam byli závodníci týden dopředu. Tři týdny v těchto podmínkách bere strašně sil. Na něco takového se nedá připravit, ale ti silní to zvládají."

Ondřej Moravec se s kariérou rozloučil v Novém Městě na Moravě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu ZOH Peking 2022

Důležité Události