Motorsport

Otazník nad Velkou cenou Monaka. Musí se jet, je to klenot, říká Hamilton

Otazník nad Velkou cenou Monaka. Musí se jet, je to klenot, říká Hamilton
Velká cena Monaka je v ohrožení. Zdroj: Profimedia.cz

Velká cena Monaka by možná mohla zmizet z kalendáře závodů formule 1. Tradiční okruh, který se jezdí v ulicích Monte Carla, totiž už prý není tolik atraktivní – jeho vedení platí nízký závodní poplatek, trať je poměrně zastaralá, a navíc se na ní nedá skoro předjíždět. O jeden z nejstarších závodů by nechtěl přijít ani proslulý Lewis Hamilton. "Je to jeden z korunovačních klenotů našeho sportu. Nemyslím, že by bylo dobré ho ztratit," uvedl. "Stále jednáme, ale řeší se jen detaily," řekl prezident organizačního výboru Michel Boeri.

Až na pár výjimek se objevuje v seriálu F1 už od roku 1929. Nekonala se jen tehdy, kdy byly zrušeny celé sezony – například v době války, nebo kvůli covidu-19. Teď nad Velkou cenou Monaka visí otazník. Podle zákulisních informací zástupcům formule 1 vadí, že je tradiční okruh příliš zastaralý, platí malý účastnický poplatek a nemá ani dostatečný prostor pro manipulaci se zisky příjmů F1. 

Do popředí se navíc derou další adepti, kteří by se o grand prix chtěli ucházet – v příštím roce přibude Las Vegas, měla by se vrátit Čína a Katar má zajištěnou smlouvu na deset let. Program je čím dál našlapanější a vzhledem k tomu, že chtějí zástupci motorsportu expandovat i do Afriky a dalších míst, bude muset někdo z kola ven. 

Na druhou stranu však Monako patří mezi jezdci k oblíbeným tratím. A nejen proto, že většina z nich v Monaku trvale žije. Všeobecnou popularitu Monte Carla potvrdil i sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton. "Je to jeden z korunovačních klenotů tohoto sportu. Nejsem si jistý, že by bylo dobré, kdybychom o tuto velkou cenu přišli," uvedl podle listu Express. Dále také prohlásil, že se jedná o vynikající lokalitu a každý si to při ní užívá. I když zároveň uznal, že piloti musí pracovat v omezených podmínkách. 

Související obsah

​Zvěsti o možném konci závodů formule 1 v Monaku vyvrátila jedna z nejpovolanějších osob – prezident organizačního výboru Michel Boeri. "Stále jednáme. Nevím, jestli budeme mít tří nebo pětiletou smlouvu, ale to je detail. Monako má status ikony a je přitažlivé nejen pro řidiče, ale i pro fanoušky. Mohu zaručit, že se bude GP v Monaku konat i v roce 2023," zaplašil obavy příznivců motorsportu. 

Nedávno se stal Lewis Hamilton terčem kritiky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události