Tenis

Podpoříš Putina, přijde trest. French Open chystá pro hráče sankce

Podpoříš Putina, přijde trest. French Open chystá pro hráče sankce
Ředitelka French Open Amelie Mauresmová Zdroj: Profimedia

V neděli 22. května začíná tenisové French Open. Ruští a běloruští sportovci na něm sice na rozdíl od Wimbledonu mohou startovat, ale pokud pronesou nějaké výroky na podporu Vladimira Putina, budou čelit sankcím. Řekla to ředitelka turnaje a bývalá úspěšná tenistka Amelie Mauresmová.

Jestli budou moci ruští a běloruští tenisté na French Open startovat, bylo před turnajem velké téma. Podle Mauresmové ale neexistuje žádné spravedlivé rozhodnutí. Sportovci z těchto zemí se tak druhého grandslamu sezony zúčastní, ale musí soutěžit čistě jako jednotlivci, nikoliv pod národními vlajkami. "Držíme linii toho, co všechny vlády rozhodly v březnu, tedy že národní týmy Ruska a Běloruska ze soutěží vyloučily, ale neplatí to pro sportovce jako jednotlivce, pokud budou hrát pod přísnou neutralitou. Na to budeme velmi pečliví," řekla Mauresmová.

Pokud ale někdo z účastníků turnaje veřejně podpoří invazi na Ukrajině nebo se nějak pochvalně vyjádří na adresu Vladimira Putina, bude podle bývalé francouzské tenistky čelit sankcím. O jaký trest by se přesně jednalo, neupřesnila. Po loňských omezeních kvůli covidu je o turnaj ze strany fanoušků velký zájem. Mauresmová očekává, že se naplní 90 - 95 % kapacity, což je podle ní velký úspěch. 

Související obsah

​Tento týden se v hráčské radě ATP diskutovalo také o tom, jestli by se měly výsledky z letošního Wimbledonu počítat do žebříčku, když se ho nemůžou zúčastnit hráči z Ruska a Běloruska. Když se novináři ptali jednoho ze členů rady Rafaela Nadala, jaký má na to názor, poskytl vyhýbavou odpověď. "Nemám na to jasný názor, takže vám raději nedám jasnou odpověď. V radě o tom vedeme soukromé rozhovory, které bych nechtěl zveřejňovat. Jedinou věc, kterou můžeme udělat, je být v kontaktu s Wimbledonem a se zbytkem vedení ATP, abychom ochránili každého hráče," řekl vítěz rekordních 21 grandslamových titulů. 

Na Wimbledonu ruští a běloruští tenisté startovat nebudou:

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zlatá Evropská liga: Obě české reprezentace úvod zvládly

Odstartovala skupinová fáze volejbalové Zlaté Evropské ligy. České volejbalistky si na úvod skupiny B poradily s Chorvatkami hladce 3:0 na sety. Mužská reprezentace se s Estonci natrápila o něco víc a rozhodlo se až ve čtvrtém setu. Nakonec si ve skupině C připsala první vítězství 3:1 na sety.

Krátká zpráva

Házená: Plzeň doma zachránila finálovou sérii

Házenkáři Plzně doma zachránili šance na letošní titul mistra ligy. Ve čtvrtém zápase finálové série play-off na domácí půdě v těsném utkání porazili Karvinou 26:25, a tím odvrátili mečbol hostů. Vyrovnaná série 2–2 se rozhodne v Karviné.