MS v hokeji 2022

Hokejisté USA se rozjíždí. Vítězství nad silným Švédskem řídil Gaudette

Adam Gaudette se raduje z gólu do sítě Švédska Zdroj: Profimedia

Hokejisté Spojených států amerických se pomalu začínají rozjíždět. Při svém pátém zápase na turnaji zvítězili nad silným Švédskem 3:2 v prodloužení, které tak poprvé ve Finsku ochutnalo hořkost porážky. V utkání zářil hlavně útočník Ottawy Senators Adam Gaudette, který dal dva góly a na jeden přihrál.

Hokejisté Švédska sbírali před zápasem s USA jen samé výhry, a to chtěli potvrdit i v sobotu. K tomu jim pomohl výborný start do utkání, kdy se dostali do vedení už ve třetí minutě. Oskar Lang poslal z levé strany prudkou přihrávku před branku, kam si sjel Rasmus Dahlin a obránce Buffala Sabres otevřel skóre.

Poté se ale hra vyrovnala. Američané oproti zápasu s Finskem zlepšili napadání, za což přišla i zasloužená odměna. V osmé minutě se na pravém kruhu dostal k puku Adam Gaudette a tvrdou ranou do šibenice nedal Ullmarkovi šanci. Vyrovnaný stav pak vydržel až do konce první třetiny.

​Velkou šanci na druhý gól měli Švédové ve 23. minutě, ale Fribergovu bekhendovou střelu zastavila tyč. O šest minut později se už Tre Kronor radovali, když Carl Grundström krásně vymíchal Swaymana v brance USA a nad jeho betonem poslal puk do sítě. Trenér spojených států ale odhalil, že celé ale akci předcházel těsný ofsajd, což následně přezkoumal i rozhodčí a dal kouči za pravdu. Skóre se tak neměnilo.

Poté, co Američané přežili tyto dvě velké šance, sami udeřili. Ve 39. minutě se po Gaudettově přihrávce trefil do odkryté branky Nate Schmidt. Vyrovnání se seveřané dočkali ve 47. minutě zásluhou Carla Grundströma, a jelikož do konce základní hrací doby rozdílový gól už nepadl, utkání zamířilo do prodloužení.

​V něm už to vypadalo, že se nerozhodne a diváci si budou moci vychutnat samostatné nájezdy. V poslední minutě ale Spojené státy americké podnikly rychlý protiútok, na jehož konci Adam Gaudette zakončil do odkryté branky. Z tohoto zápasu si tak útočník Ottawy Senators odnáší bilanci dvou vstřelených gólů a jedné asistence.

USA – ⁠Švédsko 3:2 po prodloužení

Branky: 8. Gaudette (Meyers, Peeke), 39. Schmidt (Gaudette, Tynan), 65. Gaudette (Tynan) – 3. Dahlin (Lang, Aman), 47. Grundström

V pořadí 85. mistrovství světa v hokeji se hraje ve Finsku. Šampionát odstartoval 13. května a skončí 29. května 2022.

Takto Adam Gaudette skóroval v prvním zápase za Ottawu proti svému bývalému týmu: