MS v hokeji 2022

Koho dostane národní tým do čtvrtfinále? Variant je hned pět

Koho dostane národní tým do čtvrtfinále? Variant je hned pět
Jakub Vrána, Roman Červenka a David Pastrňák na střídačce Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Světový šampionát v hokeji během úterý čeká vyvrcholení základních skupin a vše je stále otevřené. Český tým může skončit na prvním, druhém či třetím místě. V opačné skupině hraje o umístění a postup do čtvrtfinále hned pět týmů, tři z nich mají ale postup jistý. Jak to tedy vypadá?

Připomínáme, že v případě rovnosti bodů rozhoduje vzájemná bilance. 

Situace je před posledními zápasy hodně složitá. Začněme u české skupiny, kde bude celek Kariho Jalonena nejhůře třetí. V případě tříbodové výhry nad Finskem by se ale dostal před severského soupeře, který má aktuálně o tři body více. Národní tým by vyhrál skupinu, kdyby porazil Finsko za tři body a Švédsko zároveň padlo v základní hrací době s Lotyšskem.

Pokud Švédsko získá minimálně bod a Češi porazí za tři Finsko, bude národní tým druhý. Všechny ostatní varianty znamenají třetí místo. Teoreticky o postupu může snít i Lotyšsko, které by muselo porazit Švédsko v základní hrací době a zároveň doufat v to, že Američané získají s Norskem 0 bodů. Tato varianta je ale hodně nepravděpodobná.

O něco zamotanější je situace ve druhé skupině, kde mají jistý postup Němci, Švýcaři a Kanaďané. Jejich umístění se ale může ještě pořádně změnit.

Vezmeme to z prvních pater tabulky. Švýcarsko neztratilo bod, má jich 18 a skončí nejhůře druhé. Němci mají o tři body méně, ale pokud ve vzájemném duelu vyhrají v základní hrací době, budou první oni a zahrají si proti USA nebo Lotyšsku. Švýcarsko by šlo na Finsko, Švédsko či Česko. 

Související obsah

​Na třetím a čtvrtém místě jsou Dánsko a Kanada, lepší vzájemný zápas mají Seveřané. Po 15. hodině ale hrají se Slovenskem, se kterým nesmí padnout v základní hrací době. Zachránit by je mohla výhra Francie nad Kanadou, která je ale hodně nepravděpodobná. V tento moment by tři týmy měly 12 bodů, rozhodovalo by tak vzájemné skóre. 

Kanada má aktuálně v minitabulce s Dánskem a Slovenskem skóre +3,  Dánsko +1. Slovensko aktuálně ztrácí čtyři branky, takže by muselo vyhrát minimálně o tři branky. V případě slovenské výhry za tři body a bodového zisku Kanady by naši východní sousedé postoupili ze čtvrtého místa a šli na vítěze skupiny B. Pokud Slováci nevyhrají v základní hrací době, s turnajem se loučí.

Skupiny MS v hokeji před posledním dnem Zdroj: IIHF

Program posledního dne základních skupin:

  • Německo – Švýcarsko (11:20)
  • Švédsko – Lotyšsko (11:20)
  • Slovensko – Dánsko (15:20)
  • USA – Norsko (15:20)
  • Finsko – Česko (19:20)
  • Kanada – Francie (19:20)


​VIDEO: Kari Jalonen bude poprvé koučovat Česko proti svému rodnému Finsku, kde chce získat medaili:

V pořadí 85. mistrovství světa v hokeji se hraje ve Finsku. Šampionát odstartoval 13. května a skončí 29. května 2022.


Vše o MS v hokeji 2022 Česko na MS - program a soupiska Výsledky a program MS v hokeji 2022
TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události