MS v hokeji 2022

Češi si finále mistrovství světa nezahrají. S Kanadou prohráli o pět gólů

Kanaďané se radují ze vstřelené branky Zdroj: Profimedia

Ani letos to českému týmu nevyjde. V semifinálovém utkání s Kanadou sice Češi vedli 1:0 po gólu Davida Krejčího, jenže zbytek zápasu jim vůbec nevyšel. Javorové listy zapnuly na vyšší rychlostní stupeň a nakonec zvítězily 6:1. Na český nároďák tak čeká v neděli souboj o bronz s USA. Kanada vyzve v boji o titul domácí Finsko.

Jako první se do šance dostali Češi, a to na začátku páté minuty. Vrána našel dobře postaveného Kämpfa, který si ale na Driedgera nepřišel. Nicméně Whitecloud fauloval, šel si sednout na čtyři minuty a na svěřence Kariho Jalonena čekala první přesilová hra.

A tu Češi dokázali využít. David Krejčí dostal ve středním pásmu přihrávku od Romana Červenky, přejel modrou čáru, napřáhl a propálil kanadského gólmana. O dva góly to mohlo být v polovině první části při další početní výhodě. Pastrňák nahazoval, Driedger pouze vyrazil a Hronek se snažil z bezprostřední blízkosti přehodit beton. To se mu ovšem nepodařilo a stav se nezměnil.

O chvilku později pálil od modré Kempný, jehož pokus tečoval jeden z Kanaďanů, a puk prolétl jen těsně vedle tyče. Češi byli v první třetině lepším týmem a mohli zvýšit v další přesilové hře. Pastrňák našel křižným pasem Krejčího, ten pálil z první, ale odkrytou klec minul.

​Obrovskou příležitost měl Hertl, který se řítil sám na Driedgera, jenže svůj únik gólovou střelou nezakončil. Půl minuty před odchodem do kabin přišel trest a Dylan Cozens se poté zjevil sám před Vejmelkou. Český gólman nejprve skvělým zákrokem betonem zachránil svůj tým, s dorážkou však už nic dělat nemohl.

Ve druhé části jako první zahrozila Kanada. Comtois měl na pravém kruhu spoustu času a pořádně vystrašil Vejmelku. Javorové listy ve 28. minutě už skóre ale otočily. Adam Lowry dostal puk na brankoviště, pěkně se obtočil a poslal puk za českého gólmana. A pro Čechy bylo ještě hůř o minutu a půl později. Mercerovu střelu Vejmelka vyrazil, ale na dorážku Kenta Johnsona nedosáhl.

Ve 31. minutě už to bylo o tři branky. V přesilové hře zápěstím vypálil naprosto přesně Mathew Barzal a bylo to 4:1. Snížit mohl v samostatném úniku Vrána, ani on však neuspěl. Kanada druhou třetinu jasně ovládla a připravila si další tři příležitosti, které ovšem nevyužila. V poslední části už to bylo 5:1 po milimetrově přesné střele Colea Sillingera.

​Ve 47. minutě opět sám na branku ujel Vrána, ale byl faulován, a tak bylo nařízeno trestné střílení. Toho se chopil Pastrňák, jenže Driedger jeho střelu dokázal vyrazit. O úpravu skóre se snažil ještě Červenka, jeho ránu kanadský gólman vyrazil zpět na hůl českého útočníka, ten ale v jasné pozici minul. A tak přišel další trest. Mezi kruhy bekhendem vystřelil Dylan Cozens a zvýšil na 6:1.

Tímto výsledkem zápas skončil, a na Čechy tak čeká pouze souboj o bronz. V něm v neděli od 14:20 vyzvou USA. O titul si to rozdá Kanada a domácí Finsko.

Kanada – Česko 6:1 (1:1, 3:0, 2:0)