Fotbal

Slzný plyn, obušky a zranění. Finále Ligy mistrů utrpělo obřím skandálem

Měl to být velký fotbalový svátek, místo toho přišel pořádný skandál. Před finálovým zápasem letošního ročníku Ligy mistrů mezi Liverpoolem a Realem se v okolí pařížského Stade de France, kde se duel konal, strhl neskutečný chaos. Do svatostánku totiž nebyla vpuštěna řada diváků, kteří měli lístky. Na některé z nich dokonce nastoupili těžkooděnci. Pořadatelé tíhu prestižního duelu vůbec nezvládli, a úvodní výkop tak proběhl s více než 30minutovým zpožděním. Osmašedesát lidí bylo údajně zatčeno a necelé dvě stovky osob zraněny.

Dlouhé fronty, tlačenice, chaos, a dokonce i zranění. Takové scény se odehrávaly v sobotu večer před Stade de France, kde později proběhlo finále Champions League. Ještě než dlouho očekávaný a prestižní zápas začal, došlo k řadě problémů. Když zbývalo do výkopu jen pár minut, zely totiž některé tribuny prázdnotou. 

Důvodem byly velké fronty u vstupů, které vyvolaly řadu tlačenic a způsobily, že se spousta fotbalových příznivců nemohla dostat do hlediště včas. Proto byl výkop odložen o více než 30 minut. 

Situaci vůbec nezvládla nejen pořadatelská služba, ale ani policie. Někteří fanoušci se totiž snažili dostat do útrob stadionu přes plot. Několika z nich se to povedlo a v areálu je pak naháněli policisté i pořadatelé. Těžkooděnci také neváhali použít slzný plyn, obušky a štíty. Dění před utkáním tak připomínalo spíše válečnou vřavu. 

"Nejsem si jistý, zda je možné mít hůře zorganizovanou akci. Bylo to naprosto nesmyslné a nebezpečné," napsal na svém twitteru například bývalý anglický reprezentant Gary Lineker, jenž byl přímo na místě. Novináři z Associated Press dokonce přiznali, že jim bylo zakázáno, aby děsivé scény natáčeli.

Zástupci Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) uvedli, že situace byla způsobena řadou falešných vstupenek, jež u turniketů nefungovaly. Kvůli tomu se pak tvořily fronty.

"Před zápasem byly turnikety zablokovány tisíci fanoušků Liverpoolu. Ti si zakoupili falešné vstupenky, které nefungovaly v turniketech. Tím se vytvořily fronty lidí, kteří se snažili dostat dovnitř. V důsledku toho byl výkop odložen o 35 minut, aby se na stadion dostalo co nejvíce fanoušků s originálními vstupenkami," zaznělo v prohlášení UEFA podle The Guardian. Její představitelé zároveň uvedli, že celou záležitost budou přezkoumávat s francouzskou policií, příslušnými úřady i Francouzskou fotbalovou federací.

Související obsah

Začátek zápasu, který byl odložen o více než 30 minut, tak sice napomohl tomu, aby se někteří fanoušci do hlediště dostali, zdaleka ale nebyli všichni. V poločase bylo oznámeno, že policie uzavřela brány stadionu, aby už nemohlo dojít k žádným problémům. Podle informací příslušných orgánů bylo zadrženo 68 osob. Navíc došlo ke zranění necelých dvou stovek lidí.

Ke skandálu se vyjádřil i britský politik Ian Byrne, který si chtěl vychutnat finále přímo na místě. "Právě jsem zažil jeden z nejhorších zážitků v životě. Strašlivá bezpečnost a organizace ohrožující životy," ulevil si.

Přidal se k němu i zpravodaj BBC Nick Parrott. "Poprvé jsem byl postříkán slzným sprejem. Byl jsem před bránou Y, která se hodinu a půl opakovaně otevírala a zavírala, ale nikdo neprocházel. Bezpečnostní personál na druhé straně brány po lidech začal stříkat slzný plyn. Modlím se, aby žádní fanoušci nebyli kvůli ostudné a nedostatečné organizaci zraněni," popsal své pocity.

Své už řekli i zástupci Liverpoolu. I když se UEFA hodlá případem zabývat, představitelé anglického klubu na ni apelovali, aby případ opravdu pořádně prošetřila. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události