MMA

Kde bude Procházka obhajovat? Evropa je nepravděpodobná, UFC má své zvyky

Kde bude Procházka obhajovat? Evropa je nepravděpodobná, UFC má své zvyky
Jiří Procházka na vážení před titulovou bitvou Zdroj: UFC

Po triumfu Jiřího Procházky v Singapuru vyvstává otázka, kde a s kým bude UFC šampion titul obhajovat. Tuzemské fanoušky by jistě potěšila Česká republika, kam UFC zavítalo v roce 2019, šance na domácí turnaj i na obhajobu v Evropě jsou však mizivé.

Představa UFC eventu v České republice či Polsku, po kterém volá potenciální vyzyvatel Jan Blachowicz, je více než lákavá. Nicméně pravděpodobnost, že by se blízko české kotliny či alespoň v Evropě odehrála obhajoba titulu, je nízká.

"Nemyslím si, že je šance. Šampion by měl vystupovat na PPV turnaji a ten se v Evropě skoro nedělá. Spíše jsou to velmi světlé výjimky, takže si myslím, že to v Evropě spíše nebude," vysvětlil jeden z manažerů týmu BJP Matěj Kretík pro TN.cz.

Procházka jako šampion musí zápasit na číslovaném turnaji a organizace pro destinace mimo USA či Abú Zabí kvůli kupní síle preferuje spíše menší galavečery s podnázvem Fight Night. Ani šampion těžké váhy Francis Ngannou nedostal výjimku a v září se nepředstaví na vysněném galavečeru v Paříži, kam UFC zavítá poprvé v historii, a kde se představí Machmud Muradov.

Související obsah

​​Zápas o UFC titul se na území Evropy naposledy uskutečnil v říjnu 2016, kdy Michael Bisping v rodné Anglii obhájil pás střední váhy proti Danu Hendersonovi. Právě proběhlý galavečer UFC 275 v Singapuru byl od vypuknutí koronavirové pandemie první, který nabídl titulový zápas mimo území USA či Spojených arabských emirátů, kde organizace během krize našla pohodlné útočiště.

​Mohla by aura kolem Jiřího Procházky změnit zaběhnuté procesy v UFC a přesvědčit Danu Whitea, aby obhajobu umístil do Evropy? "Myslím si, že to neudělají. Pro ně je to byznys. Budou to spíše směřovat na USA nebo Abú Zabí. Nevím, co by se muselo stát, aby to dali do Evropy. Ale samozřejmě možné to je, všechno je ve hvězdách," říká Kretík. 

​Podle informací TN.cz se chce Procházka do klece vrátit ještě před koncem roku. Nabízí se tak například galavečer UFC 281 v Abú Zabí na konci října, který zatím nemá ohlášený žádný zápas. Kromě místa je také brzo predikovat, kdo se šampionovi postaví. Ve hře jsou čtyři jména – Jan Blachowicz, odveta s Gloverem Teixeirou a vítěz zápasu čtyřky a pětky polotěžké váhy Magomed Ankalajev vs. Anthony Smith. Nicméně nepředbíhejme a počkejme si, jaké karty odhalí UFC.

Související obsah

​To však neznamená, že by UFC do České republiky zavítat nemohlo, byť bez účasti Jiřího Procházky. Event v roce 2019 byl úspěšný a od té doby popularita MMA ještě stoupla. Řada zápasníků jako výhodu Procházkova vítězství označila právě větší pozornost k tuzemskému MMA. Navíc do nejprestižnější organizace světa pronikají stále další česká jména. V muší váze zápasí David Dvořák, po dvou letech se vrací Lucie Pudilová a boj o smlouvu čeká talenty Matěje Peňáze a Terezu Bledou. Rozrůstá se slovenská základna, v UFC už působí Lajoš Klein a Martin Buday. 

Podívejte se na pozápasový rozhovor s Jiřím Procházkou, který poskytl krátce po návratu do Brna:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události