Hokej

Hráč NHL nemohl jíst ani hrát. Je to extrém, říká psycholog

Hráč NHL nemohl jíst ani hrát. Je to extrém, říká psycholog
Bývalý hokejista Slater Koekkoek | Zdroj: Profimedia.cz

Obránce Edmontonu Slater Koekkoek od loňské sezony nenaskočil do žádného zápasu a nikdo dlouho nevěděl, proč tomu tak je. Devětadvacetiletý hráč teď přiznal, že trpí psychickými problémy. Ty ho zahnaly až do takové fáze, že nemohl jíst, a nakonec přestal hrát. "Hokejisté jsou tvrďáci s velkou odolností, ale realita je bohužel taková, že ve výjimečných případech může nastat to, že i velmi odolný hráč začne trpět takovou potíží," uvedl exkluzivně pro TN.cz psycholog Karel Humhal.

Sezona 2021/2022. Tenhle soutěžní ročník byl poslední, ve kterém se Koekkoek objevil na ledě. V 19 zápasech NHL a dvou duelech AHL. Od té doby nehrál a v zákulisí se řešilo, co za náhlým koncem vězí. 

Devětadvacetiletý Kanaďan teď přišel na sociálních sítích s hodně osobní zpovědí, ve které přiznal, že trpí psychickými problémy. "Rád bych s vámi sdílel svůj příběh. Přestal jsem s hokejem, protože jsem došel do bodu, kdy bylo nesnesitelné a nezdravé hrát. V případě, že by se někdo za svou úzkost styděl, tak vězte, že nejste sami," pověděl, co ho trápí. A povzbudil lidi, kteří trpí něčím podobným. 

Rozpovídal se i o tom, jak se u něj problémy projevovaly. "Večer před zápasem a v den utkání jsem nemohl jíst. Úzkost se projevuje různými způsoby a v mnoha formách, u mě to byla neschopnost jíst," uvedl hráč, jenž byl v roce 2012 draftovaný Tampou. Kvůli potížím se uzavřel do sebe a izoloval od zbytku kabiny. Když ho hráči zvali třeba na večeři, odmítl, protože věděl, že stejně nic nepozře. Navíc si ho dobírali kvůli váze. A tak nakonec přestal hrát.

Související obsah

​"Buďte k ostatním laskaví. Nikdy nevíte, čím si mohou procházet. A přestaňte komentovat lidi kvůli jejich hmotnosti," vyzval Koekkoek.

Nad případem se zamyslel i psycholog Karel Hamhal. "Hráč, který prošel až do NHL, musel vykazovat velkou odolnost vůči zátěži i velice kvalitní psychiku. Hokejisté jsou tvrďáci, ale realita je bohužel taková, že ve výjimečných případech může nastat to, že i velmi odolný hráč začne trpět takovou potíží," rozpovídal se exkluzivně pro TN.cz.

"Můj syn hrál hokej, takže s tím mám velmi osobní zkušenost. Už na začátku školy začne síto, přes které projde málokdo. Vydrží jen ti, co vydrží všechno," přidal vlastní dojem z hokejového prostředí. "To, že hokejista vůbec nevyleze na led kvůli tomu, že je svázán úzkostí, už je extrém," doplnil.

Psychické problémy podle něj mohla způsobit řada faktorů: "V psychopatologii platí jedna věc. A to ta, že jedna a tatáž potíž může mít tisíc různých příčin. Od somatických po ryze psychické."

Související obsah

​To, že šel Koekkoek s pravdou ven, je podle něj přínosné. I když je Amerika na základě jeho zkušeností úplně jinde než Česká republika. "U nás to jde velmi ztuha, protože stále existuje řada předsudků. Psychologie tu nemá na růžích ustláno. Prezident Gottwald ji kdysi zakázal jako buržoazní pavědu. Když poprvé přijely do Evropy kanadské hokejové týmy s vlastními psychology, lidé na to koukali nechápavě. Svého času tomu rozvoji pomáhal Luděk Bukač, ale co vím, tak trenéři tu o to moc velký zájem nemají," popsal, jaké je v Česku prostředí pro rozvoj sportovní psychologie. Ta je podle něj přitom hodně důležitá. 

"Psychologie má ve sportu velký význam. V 60. letech působil u našich sportovců při domácím ME v atletice pan Machač, který byl expertem na hypnózu. Sloužil atletům jako hypnotizér, což jim mělo zajistit lepší výkonnost. Ale to byl takový poslední výkřik. Za Amerikou zaostáváme tak o 50 let," uzavřel Humhal. 

Koekkoek ale není zdaleka jediným hokejistou, který trpí psychickými problémy. V minulosti se jim nevyhnuli třeba Carter Hart nebo Slovák Martin Réway.

V jednom týmu se Koekkoek potkal i s Connorem McDavidem, který překonává jeden rekord za druhým:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události