Tenis

Djokovič pobouřil fanoušky politickým vzkazem. Udělal bych to znovu, nelituje

Novak Djokovič
Novak Djokovič | Zdroj: Profimedia

Srbský tenista Novak Djokovič je opět předmětem diskuzí, přestože se nemluví o jeho výkonech na dvorcích. Po své výhře na French Open totiž napsal na kameru politický vzkaz, který zvednul ze židlí především obyvatele Kosova.

Djokovič v pondělí ve třech setech porazil Američana Kovacevice a poté na kameru napsal vzkaz: "Kosovo je srdce Srbska. Zastavte násilí." Srbové ho za tento kontroverzní vzkaz chválili ve velkém, ale za politické gesto schytal také mnoho kritiky.

Srbský tenista reagoval na vzrůstající napětí na severu Kosova. Tam se etničtí Srbové dostali do několika konfliktů s tamní policií poté, co bylo do úřadů nově zvoleno několik albánských starostů.

Související obsah

​Fanoušci kromě kritiky začali také polemizovat nad tím, zda Srbovi nehrozí nějaká pokuta, případně i vyřazení z turnaje. Organizátoři French Open pro Reuters ovšem řekli, že nic takového se nestane. "Není žádné oficiální grandslamové pravidlo, které by určovalo, co hráči smí a nesmí říkat. FFT nebude k tomuto případu vydávat žádné stanovisko ani zaujímat žádný postoj," uvedla Francouzská tenisová federace.

K celé situaci se Djokovič vrátil i na pozápasové tiskové konferenci. "Je to citlivé téma a pro mě jako pro Srba je to přirozeně citlivé téma, co se děje v Kosovu a jak jsou naši lidé vyháněni z úřadů. Takže tohle je to jediné, co mohu udělat. Cítím zodpovědnost jako veřejně známá osobnost, bez ohledu na to, co dělám, a také jako syn muže, který se narodil v Kosovu. Cítím zodpovědnost podpořit své lidi a celé Srbsko," prohlásil před novináři.

Související obsah

​"Udělal bych to samé znovu, protože můj názor je velmi jasný. Jsem proti válkám, proti konfliktům a násilí jakéhokoliv druhu a to jsem vždy říkal veřejně," zmínil také na tiskové konferenci.

Kosovo vyhlásilo svou nezávislost na Srbsku v roce 2008. OSN jeho nezávislost uznává, ale Srbové ji stále odmítají, jelikož z historického hlediska stále považují Kosovo za svou součást.

Djokovič loni vyhrál Wimbledon a slavil to v Bělehradě na náměstí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události