Vojna

Povinná vojenská služba? Tohle je plán prezidenta Zemana!

Prezident Miloš Zeman nepovažuje návrat povinné vojenské služby za dobrý nápad. Podpořil by ale vznik domobrany založené na dobrovolnících. Prozradil to v rozhovoru s Markétou Fialovou, který uvidíte ve Střepinách.

Miloš Zeman bude hostem Markéty Fialové v pořadu Střepiny. V rozhovoru se vyjádřil i na téma návratu povinné vojenské služby, o němž se v poslední době opět začalo mluvit. Na začátku března se totiž ukázalo, že ministerstvo obrany vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v Evropě chce obnovit odvody. Tentokrát by se ale vedle mužů měly týkat i žen.

"Já bych řekl, že potřebujeme profesionální armádu k obsluze špičkové vojenské techniky, protože je naprostý nesmysl, abyste se tuto obsluhu rok, dva učila a pak zase odešla do civilu," řekl prezident moderátorce Střepin.

"Nemám nic proti tomu, aby tady vznikla dobrovolná domobrana, něco jako je Home Guard v Americe," dodává prezident a myslí zřejmě americkou Národní gardu. Tedy složku Ozbrojených sil USA složenou z dobrovolníků. Národní garda podléhá velení guvernérů jednotlivých států nebo prezidenta USA a je nasazována v případě živelních katastrof nebo ohrožení státu.

Prezident Zeman pro dobrovolnou domobranu našel ještě jedno srovnání, švýcarské milice. "Tam má dokonce každý doma samopal," připomíná Zeman švýcarský systém.

Související obsah

Prezident ovšem zdůraznil, že by nerušil profesionální armádu, protože naučit se obsluhovat vojenskou techniku, kupříkladu radar, trvá velmi dlouho.

Celý rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem sledujte v neděli 15. března od 22:05 v pořadu Střepiny na TV Nova.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz