Cizinecká policie

Strašlivá čísla, od ledna chytli policisté v Česku tisíce uprchlíků!

Strašlivá čísla, od ledna chytli policisté v Česku tisíce uprchlíků!
Zdroj: Profimedia

Za prvních devět měsíců letošního roku zachytili čeští policisté při migraci přes území České republiky celkem 7 201 osob! To už je výrazně více, než kolik policisté pochytali za celých 12 měsíců loňského roku! Ve srovnání s obdobím od ledna do konce září roku 2014 už letos přišlo jednou tolik uprchlíků!

"V období od 1. 1. do 30. 9. 2015 bylo zajištěno celkem 7 201 osob při nelegální migraci na území ČR. V porovnání se stejným obdobím roku 2014 došlo k výraznému nárůstu, a to o 3 741 osob. Tento počet za 9 měsíců roku 2015 již překročil počet za celý rok 2014, kdy bylo zajištěno 4 822 osob. Z celkového počtu bylo 7 010 osob odhaleno při nelegálním pobytu a 191 osob zajištěno při nelegální migraci přes vnější schengenskou hranici ČR," zhodnotil migrační krizi šéf analytického oddělení Ředitelství služby cizinecké policie Vladimír Takáč.

Uprchlíci se do Česka valili především v létě. Zatímco do května odhalila policie každý měsíc přibližně 400 až 500 uprchlíků. V červenci jich ale už zachytili 1 050 a v srpnu dokonce 1 767! Tento rekord se sice už v září překonat nepodařilo, policisté odhalili 1 290 osob.

Související obsah

Největší nárůst zachycených migrantů zaznamenali policisté v krajích Jihomoravském, Ústeckém, Středočeským, Pardubickém, Plzeňském a v Praze, tedy na hlavní migrační trase z Maďarska do Německa.

Policisté odhalili také 150 převaděčů, tedy téměř o polovinu více, než za devět měsíců roku 2014. Oproti předchozím rokům ale výrazně převyšovali ti, kteří napomáhali nelegálnímu překročení státní hranice, tedy řidiči vozidel převážející uprchlíky. V předchozích letech zadrželi policisté většinou ty, kteří pomáhali uprchlíkům zajistit falešná potvrzení o pobytu, zajišťovali účelová pozvání a podobně.

Česká vláda musela otevřít nový uprchlický tábor v Drahonicích:

Na letištích zadrželi policisté celkem 191 osob, které se prokázaly falešným cestovním dokladem a snažili se s ním proniknout přes vnější schengenskou hranici. Mezi nimi převládali občané Ukrajiny (58 osob) využívající především rumunské doklady, a pak Somálci (41 uprchlíků) a Syřané (40).

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz