útok

Jeden zachráněný, dva po smrti. Kdo byli sestřelení ruští piloti?

Jeden zachráněný, dva po smrti. Kdo byli sestřelení ruští piloti?
Zdroj: Profimedia

Navigátor ruského bombardéru, který v úterý sestřelily turecké stíhačky, popřel, že by přeletěl hranice Turecka. Zároveň tvrdí, že Turci posádku nevarovali. Identita obou pilotů už je známá, stejně jako totožnost muže, který pilotoval záchranný vrtulník.

Navigátor ruského letounu popírá, že by narušil turecký vzdušný prostor. "Ani na jedinou sekundu se to nestalo! A to tím spíše, že jsme letěli ve výši okolo 6000 metrů a počasí bylo jasné. Celý náš let jsem až do výbuchu rakety plně kontroloval," řekl novinářům Konstantin Murachtin.

"Měl jsem přehled, kde je hranice a kde se nalézáme. Vůbec nehrozilo, že bychom se dostali do vzdušného prostoru Turecka," doplnil.

Zdůraznil také, že je turecké letectvo před sestřelením nijak nevarovalo - ani radiově, ani vizuálně. "Žádné kontakty vůbec nebyly. Kdyby nás chtěli varovat, mohli se ukázat, nabrat souběžný kurz. Ale nic takového se nestalo. Raketa zasáhla ocas našeho letadla úplně náhle," dodal s tím, že v opačném případě by se posádka bombardéru pokusila únikovým manévrem vyhnout zásahu.

Zdroj: VKontakte

Turecká armáda ale zveřejnila údajný zvukový záznam, na němž je varování slyšet. Operátor na něm podle BBC opakuje: "Mluví turecké letectvo. Blížíte se k tureckému vzdušnému prostoru. Okamžitě změňte kurz na jih."

Piloti se po sestřelení katapultovali a jednoho z nich zachránili syrští vojáci. To by měl být právě navigátor Konstantin Murachtin. Kapitán Murachtin pochází z rodiny armádních pilotů, jeho otec byl podplukovník a také navigátor.

Druhý pilot byl zraněn palbou při seskoku padákem a na zemi ho islamisté brutálně zabili. Dvaapadesátiletý Oleg Peškov byl ženatý, měl šestnáctiletou dceru a osmiletého syna.

Islámský stát údajně sestřelil také vrtulník, který Rusové poslali piloty zachránit. Při sestřelení zemřel pilot jménem Alexandr Pozynič, byl také ženatý a měl čtyřletého syna Maxima. "Nechápu, jak se to mohlo stát. Připadá mi, že se to stalo někomu jinému. Hrozně to bolí, ani to nedokážu vyjádřit," uvedla osmadvacetiletá vdova Irina.

Prezident Vladimir Putin dnes udělil Murachtinovi vysoké státní vyznamenání za odvahu, stejný řád posmrtně dostal i Alexandr Pozynič. Pilot Oleg Peškov byl posmrtně vyznamenán titulem Hrdina Ruska.
 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz