Zajímavosti

Jak si levně a vkusně vylepšit zahradu? RADY ODBORNÍKA

Krásnou zahradu by chtěl mít každý. Jak toho docílit a neutratit přitom spoustu peněz jsme se vydali zeptat odborníka.

Při úpravě zahrady je nutné mít koncept. "Je dobré si rozmyslet, co by mi ta zahrada měla přinášet," radí zahradní architekt Ferdinand Leffler z architektonického studia Flera. S výběrem rostlin a dřevin na zahradu by měl poradit odborník, protože málokdo ví, jaké rostlině se kde daří. "Ta kytka nemusí nutně zemřít, ale může třeba jen skomírat a neprosperovat a ta zahrada pak není hezká," vysvětluje rizika nevhodné volby rostlin Leffler.

Ze zkušeností Ferdinanda Lefflera je problémem českých zahrad právě zmiňovaná nekoncepčnost. Lidé nad zahradou nepřemýšlí jako nad celkem a v zahradnictví nakupují nárazově to, co se jim zrovna líbí. "Zahrada by měla fungovat, kvést a být dynamická v průběhu celého roku," popisuje ideální stav architekt.

Dalším heslem při tvorbě zahrad by mohlo být oblíbené "v jednoduchosti je krása". Lidé často v honbě za designem překombinovávají prvky a materiály v zahradě a výsledkem je nevkusná směsice všeho možného i nemožného. "Lidem se daleko lépe žije v prostředí, které je jednoduše sladěné a kde se nám netřískají mezi sebou různé typy struktur, barev a materiálů," vysvětluje Leffler.

Častým mýtem je, že hezká zahrada stojí hodně peněz. Nemusí to tak být. Zahrada podle Leffnera je více náročná na čas a práci, než na peníze. Základem je kultivace půdy, zrytí, hnojení a provzdušnění zeminy, a to peníze nestojí.

Jednoduchým a levným tipem, jak zahradu zkrášlit na pohled, je například zanesení barev do její struktury. A opět platí, že méně je někdy více. Tedy nevybrat si deset různých barev, ale například jen jednu, která se nám hodí k domu anebo je naše oblíbená. Kontrast zeleně a například černé nebo červené barvy na altánku či lavičce pak vypadá velmi efektně a zahradu tak určitě vzhledově povýší.

TN.cz/Jakub Deml

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz