Délka života

Špunty do uší, zubní nit, sex: Tyto věci vám zaručeně prodlouží život

Špunty do uší, zubní nit, sex: Tyto věci vám zaručeně prodlouží život
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Máte rádi život a představa smrti vás dohání k šílenství? Buďte v klidu, těchto několik jednoduchých činností vám nejen prodlouží život, ale učiní vás i šťastnějšími.

Dlouhý život vám nezaručí jen extrémně zdravý životní styl. Je samozřejmě důležité nepřehánět to s alkoholem a cigaretami, necpat se jen smaženým jídle a čas od času si zacvičit, není to ale všechno. I příjemné věci mohou být prospěšné, píše web Mirror.

1. Nakupujte až do úmoru

Dobrá zpráva především pro ženy! Podle amerického vědeckého časopisu Journal of Epidemiology totiž každodenní nakupování snižuje úmrtnost žen o 23 % a mužů o více než 25 %. Proč? Nakupování je spojeno s chůzí a socializací, což nemůže škodit.

2. Nepřecházejte nemoc

Pokud jste nemocní, nehrajte si na hrdinu a vezměte si den volna. Je totiž všeobecně známo, že přecházení nemocí vede k daleko závažnějším problémům, třeba až k infarktu.

3. Zkontrolujte topení

Více než 35 tisíc lidí umírá každý rok na přehřátí, dalších 30 tisíc potom na podchlazení. A nejedná se jen o lidi na ulici. Není tedy nic jednoduššího, než si zkontrolovat termostat a nastavit optimální teplotu.

Související obsah

4. Dejte si čokoládu

Vědci z Nizozemí zjistili, že pokud si každý den dáte 4 g kakaa, snížíte riziko vzniku srdečních chorob na polovinu. I když to vychází zhruba jen na dva čtverečky čokolády, lepší alespoň malý kousek čokolády než žádný.

Zdroj: Thinkstockphotos

5. Používejte zubní nit

Odborník na stárnutí doktor Tom Perls tvrdí, že každodenní používání dentální nitě prodlouží život až o jeden rok. Pomáhá zabránit zánětu dásní, který značí chronickou bakteriální infekci a může mít negativní dopad na srdce. Lidský imunitní systém totiž rozděluje látky, které proti bakteriím bojují, tento proces ale může časem ucpávat tepny. Takže čím méně bakterií, tím lépe.

6. Vyhýbejte se kuchyni

Podle průzkumů si každý druhý člověk způsobí doma každý rok nějaký úraz. A nejvíce se jich odehraje právě v kuchyni, celkem 42 %. Co z toho plyne? Raději do kuchyně vůbec nechoďte!

7. Cvičte s kamarády

Vědci zjistili, že lidé, kteří cvičí ve skupině, spálí každý týden o 500 kalorií víc než ti, kteří cvičí sami. Čím víc kalorií spálíme, tím většího množství tuku, který způsobuje cukrovku a srdeční choroby, se zbavíme.

Související obsah

8. Myslete pozitivně

Stresování se a obavy mohou podle vědců zkrátit délku života až o 16 let! Nenechte se vynervovat každou maličkostí, nestojí to za to. Vždyť pokud nejde o život, nejde vlastně o nic.

9. Snažte se nenudit

Nudíte se v práci? Hazardujete se zdravím. Výzkumy ukázaly, že u těch, kteří si práci užívají a čelí výzvám, je dvakrát nižší riziko, že v následujících 25 letech podlehnou infarktu nebo mozkové příhodě.

10. Choďte na procházky

Podle vědců z Evropské společnosti pro kardiologii působí chůze jako antidepresivum a přidá vám až sedm let života. To už stojí za to obejít každý den blok nebo si skočit do lesa, ne?

11. Udělejte si pořádek

Ať už máte doma haldy smetí nebo vás tíží kopa složenek, které musíte zaplatit, jednou za čas je důležité se na to vrhnout. Roztřiďte věci na ty, které ještě budete potřebovat, a na ty, které jsou zbytečné. Stres z množství úkolů totiž negativně ovlivňuje krevní tlak a stresový hormon kortizol a adrenalin mohou poškodit orgány.

Související obsah

12. Pořiďte si zvířátko

Máte stresující zaměstnání? Potom je pro vás ideální pořídit si domácího mazlíčka, který vám pomůže se stresu zbavit. Ti, kteří mají zvířátko, mají také prokazatelně nižší krevní tlak a tepovou frekvenci.

Zdroj: Thinkstockphotos

13. Mějte víc sexu

Není to jen příjemná, ale také zdravá činnost. Je prokázáno, že muži, kteří mají orgasmus alespoň dvakrát týdně, žijí déle. A co víc, spíše se jim taky vyhne rakovina prostaty.

14. Pořiďte si špunty do uší

Vědci se domnívají, že hluk zvyšuje až o tři procenta riziko úmrtní na srdeční choroby. Tělo reaguje na hluk také během spánku, mění totiž způsob, jakým se chovají vaše cévy a srdce, což může vést k mrtvici.

15. Vlezte do chomoutu

Podle vědců z Kalifornie je u lidí, kteří zůstanou celý život svobodní, o dvě třetiny větší pravděpodobnost, že zemřou předčasně. Ženatí lidé méně trpí duševními poruchami, jsou méně stresovaní, protože se o problémy mohou podělit s druhou polovičkou a rychleji se zotavují z nemoci, protože se o ně má kdo starat.

16. Dejte se na víru

Vědci z Iowy tvrdí, že ti, kteří alespoň jednou týdně zajdou na bohoslužbu, mají o třetinu větší šanci dožít se vyššího věku než ti, kteří do kostela nechodí. Souvislost mezi vírou a dlouhým životem už prokázala více než tisícovka studií.

Související obsah

17. Smějte se

Smích léčí a potvrzují to i výzkumníci z Univerzity v Marylandu. Snižuje totiž pravděpodobnost vzniku krevních sraženin a hromadění cholesterolu.


18. Vyberte si správného doktora

Sehnat spolehlivého lékaře není žádná legrace, ale měli byste si na tom dát záležet. Lékařská chyba vám totiž dokáže pořádně zavařit, v krajním případě vás i zabít!

19. Snídejte hned, když vstanete

Nechcete umřít předčasně kvůli váze? Potom začněte den snídaní a to nejlépe hned potom, co vstanete. Vědci z Massachusetts totiž zjistili, že u těch, kteří snídají až po více než hodině a půl od doby, kdy se vzbudí, je o polovinu vyšší riziko obezity.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz