Virus

Španělsko bije na poplach! Dítě se narodilo se zakrnělou hlavou

Španělsko bije na poplach! Dítě se narodilo se zakrnělou hlavou
Zdroj: Profimedia

Ve Španělsku se narodilo vůbec první dítě s mikrocefalií, tedy těžkou vývojovou poruchou, která se kromě jiného projevuje zakrnělou hlavou dítěte a předčasným ukončením růstu mozku. V pondělí to uvedla agentura Reuters.

Novopečená maminka z jihoevropské země se nakazila virem Zika v Jižní Americe, nyní se jí - jako první ženě ve Španělsku - narodilo miminko s mikrocefalií.

Malformace se u dítěte projevila už ve 20. týdnu těhotenství a žena tak věděla, že miminko se zřejmě narodí se zakrnělým mozkem. Přesto se rozhodla si děťátko ponechat, uvedla mluvčí zdravotnického zařízení v Katalánsku.

Související obsah

Dítě se podle El País narodilo císařským řezem. Podle primáře Felixe Castilla je "ve stabilním stavu a nepotřebuje žádnou specifickou resuscitaci nebo napojení na respirátor“.

Virem Zika se nakazilo celkem 91 Katalánců, z toho 21 těhotných žen. Toto dítě je ale vůbec první, které se narodilo s deformovanou hlavičkou.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz