Zahraničí

Město duchů: Pustá osada má jen jednoho obyvatele!

Představovali jste si někdy, jaké by bylo, kdybyste přežili katastrofu, která zahubila zbytek lidstva? Mladý Rus žije sám v opuštěné sovětské osadě na norském souostroví Špicberky, necelých 1300 kilometrů od Severního pólu. V "městě duchů" pracuje jako průvodce.

Sovětská osada Pyramida na Špicberkách vznikla kvůli zdejšímu nerostnému bohatství. Byla založena už v roce 1910 v okolí uhelných dolů. Městečko, které dostalo jméno podle nedaleké hory ve tvaru pyramidy, mělo ve své "zlaté éře" zhruba tisíc obyvatel, žili tu především horníci se svými rodinami až do roku 1998.

 

Pak ale byla těžba ukončena a všichni obyvatelé se odtud odstěhovali. Ze dne na den se z Pyramidy stalo město duchů. Po tamních obyvatelích zůstaly jen opuštěné domy a ulice. V místě dnes žije jen jeden muž - ruský průvodce Vladimir Prokofiev, kterému nejčastěji dělá společnost bílá polární liška. Skupinám turistů Prokofiev ukazuje nejrůznější zákoutí rozlehlé osady a informuje o její historii.


Toto opuštěné místo láká návštěvníky z celého světa. Vypadá to, jakoby obyvatelé město opustili ve spěchu: Na postelích je ložní prádlo, v pokojích jsou psací stroje, hudební nástroje a dokonce i drahé pomůcky horníků.

Lidé se do města sjíždí také proto, aby si prohlédli Leninův památník a další zajímavosti, jako je dům, ve které žili svobodní muži. V opuštěném hotelu Tulipán je například ztrouchnivělá tělocvična a také pokoj, ve kterém přespává odvážný průvodce.

Prokofiev je opravdu odříznutý od civilizace, signál na mobilní telefon chytí jen na jednom místě."Není tady rádio, televize, ani internet," řekl zahraničním médiím Vladimir Prokofiev, který si však zábavu našel v tom, že navštěvuje opuštěnou tělocvičnu.

Špicberská dohoda

Souostroví Špicberky je už několik desetiletí norským územím, přesto se tam nachází opuštěné ruské město Pyramida. Tahle situace je dána tzv. Špicberskou dohodou z roku 1920, která přiznala Norsku svrchovanost nad Špicberky, ovšem signatáři dohody mají právo využívat místní nerostné bohatství.

 

Související obsah

Dohodu podepsal i tehdejší Sovětský svaz (a mimo jiné i Československo) a v roce 1927 odkoupil od jedné švédské těžařské společnosti osadu Pyramiden založenou v roce 1910 i s okolními uhelnými doly. Těžbu tam pak měla na starosti ruská státní společnost Arktikugol.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz