Rusko

Rusko je jako nacistické Německo, řekl ruský poslanec a emigroval

Rusko je jako nacistické Německo, řekl ruský poslanec a emigroval
Zdroj: Profimedia

Nebývalý skandál v Rusku vyvolal poslanec federálního parlamentu Denis Voroněnkov. S manželkou emigroval na Ukrajinu a získal ukrajinské občanství. A také světu řekl, co si myslí o Rusku. Přirovnal ho k nacistickému Německu.

Pokud si na život v Rusku stěžuje nuzný důchodce, svobodná matka nebo chudý sedlák, dá se to ještě pochopit. Když ale Rusko tvrdě a bez servítků kritizuje jeden z jeho nejvyšších představitelů - poslanec federálního parlamentu, který si na bídu rozhodně stěžovat nemůže - je to na pováženou. Zejména když svá slova takový poslanec doprovodí i zásadním životním krokem, emigrací z rodné země.

To je příběh Denise Voroněnka (46), dnes už bývalého komunistického poslance parlamentu. Z rodného Ruska uprchl už vloni. Tenkrát byl ještě pod ochranou svého poslaneckého mandátu a vycestoval tedy snadno. Vzal s sebou i manželku Marii (39), která byla rovněž poslankyní a v Rusku je známou opěrní pěvkyní.

Jak poslanec uvedl pro ukrajinský web Cenzor, důvodem útěku manželů poslanců byly obavy před pronásledováním ruskou tajnou službou. Tomu se ale zřejmě dvojice nevyhne ani teď - pokud bude chtít být Vladimír Putin pomstychtivý. Voroněnko totiž na současném Rusku nenechal nit suchou.

"Dnešní Rusko připomíná nacistické Německo," řekl doslova ruský exposlanec. "Celé Rusko se zbláznilo a propadlo pseudovlasteneckému šílenství. Krym je lakmusovým papírkem. Spojil Rusko okolo myšlenky ukrást něco sousedovi," nebral si servítky Voroněnko, který odmítl, že by emigrací zradil svou zemi.

Související obsah

Voroněnko překvapivě není jediným ruským poslancem, který získal ukrajinské občanství. Ukrajina ho udělila i poslanci Iljovi Ponomarjovi, který v roce 2014 jako jediný hlasoval v dolní komoře parlamentu proti anexi Krymu.

Související obsah

Voroněnko se ruských tajných služeb zřejmě měl proč bát. Doborvolně vypovídal v Kyjevě před ukrajinskými vyšetřovateli proti bývalému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Ten naopak žije v exilu v Rusku, kam uprchl před vlastním národem. Na Ukrajině je exprezident obviněný z velezrady a zneužívání moci.

tn.cz / gar

K tématu Rusko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz