Vesmír

Revoluční úspěch! Poprvé letěla do vesmíru už použitá raketa

Revolučním krokem v dobývání vesmíru se stal dnešní start rakety Falcon 9 společnosti Space X. Poprvé v historii totiž použila opakovaně první stupeň nosné rakety. Lidstvu by se tak mohly snížit náklady na každý let do vesmíru o třicet procent!

Poprvé vzlétl první stupeň rakety Falcon 9 loni v dubnu. K mezinárodní vesmírné stanici ISS vynesl loď Dragon se zásobami pro posádku. Pak první stupeň úspěšně přistál na plovoucí plošině na moři. Teď se tentýž první stupeň nosné rakety podíval do vesmíru znovu.

Související obsah

Krátce po půlnoci středoevropského času odstartovala z amerického mysu Canaveral další raketa Falcon 9, která na oběžnou dráhu vynesla spojovací družici. Povedly se při tom přinejmenším hned dvě prvenství - nejenže první stupeň nosné rakety startoval opakovaně, ale v pořádku se po necelých třech minutách oddělil a za dalších osm a půl minuty dosedl znovu v pořádku na plovoucí plošinu v moři. Řídící centrum v tu chvíli údajně bouřilo potleskem a radostí.

Související obsah

Ani po druhém letu není použitý první stupeň odepsaný, protože podle společnosti Space X je možné ho použít ještě potřetí. Toto opakované užívání stupňů nosné rakety by mohlo ušetřit až třicet procent nákladů na každý start do vesmíru. První stupeň rakety je totiž podle majitele společnosti a miliardáře Elona Muska nejdražší částí rakety. Kromě finančních úspor by to urychlilo i přípravu letů do vesmíru.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz