Státní zemědělská a potravinářská inspekce

To je hnus! Na český trh mířil z Číny čaj plný pesticidů!

To je hnus! Na český trh mířil z Číny čaj plný pesticidů!
Zdroj: Thinkstockphotos

Zaměstnanci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) během průběžných kontrol objevili dvě šarže čaje dovezeného z Číny, v nichž bylo přibližně pětkrát víc pesticidů, než je povolené.

"Čaj označený Bai Ya Qi Lan nevyhověl při rozborech pro přítomnost pesticidu lufenuron. Právní předpisy stanovují maximální možnou koncentraci na 0,02 miligramů na kilogram (mg/kg), širokospektrální laboratorní rozbor ale potvrdil koncentraci ve výši 0,099 mg/kg," uvedl mluvčí potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.


Nevyhověl ani čaj Jasmine Pearl, kde byly ve vysoké koncentraci pesticidy dokonce dva - buprofezin a dinotefuran. U buprofezinu byl limit překročený přibližně čtyřikrát, u dinotefuranu pětkrát.


Související obsah


 

"Dodavatelem uvedených šarží čaje je společnost CHANGSHA WUFENG TEA CO., LTD, ADD.: 325, Xingsha Ave., Xingsha, Changsha, HUNAN, Čína. Příjemcem zásilky v ČR je společnost Expect spol. s r.o.,Husova 23, Hořice 50801," doplnil Kopřiva.


Vzhledem k tomu, že se závadné zásilky čaje povedlo zachytit ještě před uvedením do oběhu, výrobek napěchovaný pesticidy zákazníky nijak neohrozil.

pez, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz